Take a fresh look at your lifestyle.

Erken Dönem Hamilelik Belirtileri

0

Hamile kalmak istiyorsanız ve adetiniz birkaç gün geciktiyse; neredeyse herhangi bir fiziksel değişimi hamilelik belirtisi olarak yorumlamak oldukça yaygındır. Hamileliğin ilk haftasında, hamilelik ile ilgili belirtileri hissetmek pek yaygın değildir. Ancak yine uzmanlar, bazı kadınların hamile kalma anından itibaren hamilelik belirtileri ile karşılaşabildiklerini belirtiyor. Bu da, genellikle ikinci ya da üçüncü çocuğa hamile olan anne adaylarında görülüyor.

Ancak, ilk kez hamile olan anneler, bu belirtileri kaçırabiliyor çünkü erken dönem hamilelik belirtileri, mutlaka bir bebek sahibi olmakla ilişkilendirebilecekleri bir şey olmamış oluyor. Evet, bazı kadınlarda mide bulantısı ya da kokulara karşı aşırı hassasiyet gibi belirtiler görülebiliyor; bu 7 belirti, hamileliğin ilk birkaç haftalık döneminde en sık görülen erken dönem hamilelik belirtileri arasında yer alıyor…

1. Mide Ekşimesi

Sindirim sistemindeki değişiklikler, hamileliğin ilk ve en yaygın belirtilerinden biridir. Kahve içtikten sonra ya da sabah kahvaltınızı yaptıktan sonra, göğsünüzün ortasında yakıcı bir his hissedebilirsiniz, aslında bu, hamilelikle ilgili bir mide ekşimesi olabilir. Mide ekşimesi ile ilgili belirti de; yanma hissinin uzandığınızda daha da kötüleşmesi olabilir.

2. Göğüslerde Acı

Göğüsleriniz acıdığı için sütyeninize laf etmeden önce, göğüs ağrılarınızın hamile olabileceğinizin bir işareti olabileceğini unutmayın. Meme hassasiyeti, bir diğer erken dönem hamilelik belirtisidir. Birçok kadın için bu ağrıyı kafa karıştırıcı hale getiren ise, hassasiyet ve acının adetin yaklaşmasının da bir belirtisi olmasıdır. Ancak hamileliğin ilk dönemlerinde göğüsleriniz acıyabilir; çünkü süt üretmeye hazırlanmaktadır.

3. Artan Gaz Problemi

Açık olmak gerekirse, tek başınıza olduğunuzda gaz çıkarmanız sorun değil; ancak dışarıda olduğunuzda ya da başka herhangi bir yerde, gaz çıkarmak dehşet verici hissettirebilir. Artan gaz problemleri, yaygın bir erken dönem hamilelik belirtisidir. Hamileliğin yalnızca ilk birkaç haftasında değil, dokuz ay boyunca şişkinlik yaşayacaksınız.

4. Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi, hamileliğin en bilinen erken belirtisidir. Daha önce hamile kalmaya çalışan birçok kadın için bu, genellikle ilk fark edilen semptomdur. Birçok kadın, adet gününün gecikmeye başlaması ile hamile olup olmadığını düşünmeye başlasa da, erken dönemde yukarıda sıraladığımız belirtiler de hamile olduğunuzu gösteriyor olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın