Take a fresh look at your lifestyle.

Erken Doğum Nedenleri

0

Bebeğinizi hamileliğinizin 37. haftasından önce doğurmanıza neden olan risk faktörlerini öğrenin! 

Çoğul Gebelik

Rahminizde birden fazla bebeğiniz olduğunda; erken doğum riskiniz daha fazladır. Birden fazla bebek bekliyor olmak, doğum kasılmalarının erken gelmesine neden olabilir. Hamilelik döneminde yüksek tansiyon ya da diyabet gibi hastalıklar, plasenta ile ilgili problemlerin ortaya çıkmasına ve bebeklerin erken gelmesine neden olabilir. Tüp bebek tedavisi ile gebe kalınan hamilelikler genellikle çoğul hamilelik olduğundan, tüp bebek tedavisi de erken doğum için bir risk faktörü olarak kabul edilir.

Erken Ya Da Geç Anne Olmak

Hem çok genç annelerin hem de 35 yaşın üzerindeki annelerin bebeklerini erken dünyaya getirme ihtimali daha yüksektir. Genç anneler, genellikle düşük sosyo-ekonomik geçmişe sahiptir ve kötü beslenme ya da düzensiz doğum öncesi bakımları olabilir. 35 yaşın üzerindeki anneler ise; hamilelikte neredeyse her şey için daha yüksek risk altındadır. İlerleyen yaşlarda kadınlar hamile kaldıklarında; yüksek tansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıklara sahip olma veya gelişme olasılığı daha yüksektir. Ancak bunlar, tüm annelerde erken doğum yapma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelmez.

Tıbbı Komplikasyonlar

Hamilelik döneminde ortaya çıkan ve erken doğuma neden olabilecek birçok komplikasyon vardır. Plasenta previa, plasental abruption (plasentanın doğumdan önce rahim duvarından kendiliğinden ayrıldığı yer), yetersiz bir serviks, gestasyonel diyabet, mesane enfeksiyonları ve preeklampsi (yüksek komplikasyonları içeren bir gebelik komplikasyonu) kan basıncı ve anne ve bebek için tehlikeli olabilir) sadece birkaç örnektir. Doğum öncesi dönemde düzenli bakım; erken doğum riskini azaltmak için bu koşulları yönetmenize yardımcı olacaktır.

Uyku Bozuklukları

Uykusuzluk, uyku apnesi ya da başka bir uyku bozukluğu teşhisi konulduysa, erken doğum yapma riskini artar. Uyku bozuklukları yaşayan kadınların erken doğum yapma riski, diğer kadınlara göre yaklaşık 2 kat daha fazladır.

Travma

Araba kazası yapmak, sevilen birinin kaybı gibi durumlar, erken doğum yapmanıza neden olabilir.

Erken Doğum Geçmişi

Daha önce erken doğum yaptıysanız, bunun tekrar olma riski daha yüksektir. Birçok durumda, tekrar hamile kaldıktan sonra, doktorunuzla bu konuyu görüşmeniz önerilir. Hamilelikte belirli risklerin neler olduğunu anlayabilirseniz, bir sonraki hamileliğinizde bunları önlemek için neler yapabileceğinizi de öğrenirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın