Anne ve Bebek İçin Herşey

Erkek Doğurganlığı Nasıl Arttırılır?

0

İster çocuk sahibi olmayı yeni denemeye başlamış, ister uzun bir süredir deniyor olun; doğurganlığınızı arttırmak için yaşam tarzınızda değişiklikler yapın! Erkek doğurganlığını arttırmak ve sperm sağlığını iyileştirmek için ipuçları bu yazımızda… 

Antioksidanlar Önemli

Antioksidanları, muhtemelen kanser ve kalp hastalığı savaşçıları olarak duydunuz. Peki, doğurganlığı arttırabildiklerini de biliyor muydunuz? Araştırmalar, ek formda antioksidan alan erkeklerin, antioksidan almayan erkeklere göre daha az DNA hasarlı sperm sayısına sahip olduklarını göstermektedir. Ayrıca bazı araştırmalar, erkeğin ek antioksidan aldığı çiftlerde, gebelik oranlarının daha yüksek olduğunu da göstermektedir. Çok sayıda antioksidan vardır,  ancak sperm sağlığını iyileştirmek için özel olarak araştırılanlar şunlardır:

  • Çinko: İstiridye, yengeç, kırmızı et, kümes hayvanları ve fasulyede bulunur.
  • C vitamini: kırmızı biber, kivi, portakal ve greyfurt bulunan en yüksek seviyeleri ile, birçok meyve ve sebzede bulunur.
  • Selenyum: Fındıkta yüksek miktarlarda bulunur. Ayrıca ton balığı, morina balığı, sığır eti, hindi ve tavukta da bulunmaktadır.
  • E Vitamini: Fındık, tohum, yağ ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.
  • Folik Asit: Dana ciğeri, yeşil yapraklı sebzeler, meyveler, baklagiller ve bezelye ve çoğunlukla tahıllarda bulunur.
  • Likopen: Domates, kayısı, greyfurt ve karpuzda bulunur.

Daha Fazla Deneyin

Bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, yumurtlama döneminde denemelisiniz. Bununla birlikte, tüm ay boyunca düzenli olarak cinsel ilişkiye girmek, doğurganlığınızı arttırmanıza yardımcı olabilir. Bu konuda, yaklaşık 3.000 erkek üzerinde yapılan bir çalışmada; erkeklerin sperm hareketliliğine ve şekline ve cinsellikten kaçındıkları gün sayısına bakılmıştır. Sperm hareketliliğini arttırmak için, yalnızca yumurtlama gününde değil, haftada en az iki kez seks yapmaya çalışmalısınız.

Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakmak için pek çok neden biliyor ve henüz ikna olmamış olabilirsiniz, ancak sigarayı bırakmak için bir nedeniniz daha var: doğurganlık. Sigara ve sperm kalitesi  üzerine yapılan araştırmalar, sigaranın sperm sayısını azalttığını sperm şeklinin birçok yönünü etkilediğini ortaya koymuştur.

Sağlıklı Bir Kiloda Olun

Doğurganlığı arttırmanın bir yolu; sağlıklı bir kiloda olmaktır. Aşırı ya da az kilolu olmak, hormon dengesini bozabilir ve daha düşük sperm sayılarına yol açabilir. Zayıf erkeklerde yapılan bir çalışmada, beden kitle indeksi 20’nin altında olanların, daha düşük sperm kalitesine ve sayısına sahip oldukları bulunmuştur. Ayrıca, kilo fazlalığı arttıkça, düşük sperm sayısı oranlarında da artış görülmektedir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın