Anne ve Bebek İçin Herşey

Erkek Çocuklarda Meme Büyümesi: Jinekomasti

0 2.678

Jinekomasti, erkek meme büyümesi anlamına gelir ve ergenlik döneminden geçerken, ortalama her iki erkekten birinde görülür. Her ne kadar, göğüs gelişimi sırasında pek çok erkek sıkıntı yaşamasa da; jinekomasti olan erkekler, genellikle akranları tarafından kolayca fark edilebilir. Ve en önemlisi de, çoğu durumda jinekomasti, herhangi bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer. 

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Meme büyümesi görülen erkek çocukların çoğu; bir ya da her iki meme ucunun altında, küçük, sıkı ve hassas bir kitle fark edeceklerdir. Bu kitle ilk başlarda biraz büyümeye devam edebilir; ancak genellikle, birkaç ay ya da birkaç yıl içinde bu kitle yeniden düzleşir. Bölgede oluşan hassasiyet de genellikle geçicidir.

Teşhis

Jinekomasti tanısı; genellikle, testis muayenesi de dahil olmak üzere, ayrıntılı bir fizik muayenesi ile, çocuğun ergenliğe girdiği gerçeğine dayanarak konulur. Bu süreçte, çocuğunuzun aldığı herhangi bir ilaç olduğunda, o da gözden geçirilecektir. Gençlerde genellikle gerekli olmamasına rağmen, yapılacak testler şunları içerebilir:

  • karaciğer fonksiyon testleri,
  • plazma DHEAS veya idrar 17-ketosteroitler,
  • plazma estradiol,
  • plazma hCGa,
  • plazma LH ve testosteron

Çok fazla kilolu olan gençlerde, artan yağ ve gerçek meme dokusu nedeniyle de göğüslerde büyüme görülebilir. Gerçek jinekomasti olan gençlerin aksine, fazla kiloya bağlı meme büyümesi olan çocuklar, genellikle kilo vermedikçe bu durum kendiliğinden ortadan kalkmayacaktır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle gerekli olmamasına rağmen, bir genç erkeğin çok büyük memeleri varsa, o halde cerrahi bir tedavi seçeneği olabilir. Çoğu uzman, jinekomasti tedavisi için en az iki yıl beklenmesini önerir. Kalıcı vakaların tedavisi için, çeşitli anti-östrojen ilaçlarının kullanımı konusunda da araştırmalar yapılmaktadır. Genç erkeklerin çoğunda, jinekomasti tedavisi için herhangi bir tedavinin gerekli olmadığını unutmayın.

Jinekomasti İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

  • Bu durum, genellikle 2-3 yıl içinde, gençlerin %90’ında kendiliğinden geçer.
  • Ergenlik döneminde vücutta ortaya çıkan hormonlardaki dengesizliğin jinekomastiye neden olduğu düşünülmektedir.
  • Jinekomasti, bazen çeşitli uyuşturucu maddelerin kullanımı ile de ilişkilendirilmektedir.
  • Jinekomasti ayrıca Klinefelter sendromu, Kallmann sendromu, siroz, tiroid bozuklukları ve hormon salgılayan tümörleri olan çocuklarda görülür ya da bazen bazı ilaçların yan etkisi olabilir.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuğum Ergenliğe Mi Giriyor?

Ergenlik, gençlerin gelişiminde, oldukça önemli ve gerekli bir aşamadır. Bu, çocuğunuzun vücudunun üreme için hazırlandığı zamandır. Ancak aynı zamanda, oldukça...

Kapat