Take a fresh look at your lifestyle.

Ergenlik Öncesinde Sivilce Problemi

1

Ergenlik öncesi dönemde akne, oldukça nadir olarak görülür. Dolayısıyla, çocuklarda akne problemi, detaylı bir endokrinolojik çalışma yapılması gerektiğinin işareti olabilir. Çocuğunuzun çıkardığı sivilcelerin altında; erken ergenlik, Cushing sendromu ya da adrenal tümör gibi nedenler yatıyor olabilir.

1 ve 7 yaş aralığında görülen akne, endişe verici bir durum olarak karakterize edilirken, görünüşte sağlıklı, ergenlik dönemine girmeye hazırlanan 7-12 yaş aralığındaki çocuklarda normal kabul edilmektedir. Bu yaş grubundaki bir çocuktaki bir sivilce, “ergenlik öncesi sivilce” olarak adlandırılan normal bir durumdur. Dolayısıyla, daha ileri bir değerlendirmek için doktora başvurmanıza gerek yoktur. Ergenliğe yakın bir dönemde görülen sivilceler; tipik olarak alın bölgesi ve yüzün orta bölgesinde yoğunlaşır ve genellikle içi dolu sivilceler şeklinde görülmektedir.

Akne problemi, diğer ergenlik belirtilerinden daha önce gelebilir. Bu dönemde, mevcut sivilcelerin sayısı fazla ise, ergenlik döneminde sivilcelerin sayısında da artış görülebilir.

Yenidoğanlarda Akne

Yaşamın özellikle ilk 1-2 aylık sürecinde görülen sivilce problemi; “neonatal akne” olarak kategorize edilen bir durumdur. Bu, gerçek bir sivilce değildir ve başka hastalıklar ile ilişkili bir durumdur. Ayrıca, çocuklarda akne, genellikle bebek birkaç aylık olana kadar, yaklaşık ilk 6 ay boyunca görülebilir. Bu tip sivilcelerin tedavisinde; antibiyotik, benzoil peroksit, monoterapi ve topikal kremler verilebilir.

Çocuklarda Akne Neden Olur?

Çocuklarda akne

Çok sayıda çocukta ve gençte akne problemi görülmektedir. Genellikle yüz bölgesinde görülmekle birlikte; göğüste, sırtta, omuzlarda ve boyunda da görülebilir. Bu yaş döneminde çıkan sivilceler, ergenlik ile birlikte gelen hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Çocuğunuz büyüdükçe ve vücudu gelişmeye başladıkça, bu hormonlar daha fazla sebum üretmeye başlar ve yağ bezleri daha aktif hale gelir.

Çok fazla sebum üretimi, gözeneklerin tıkanmasına ve sivilce oluşumuna neden olur. Ayrıca, anne ve babanızın hala bir gençte olduğu gibi sivilce problemi varsa, muhtemelen aynısı sizde de olacaktır. Çocuklarda görülen sivilce problemi, çocuğunuzda strese neden olursa; stres sivilcelerin daha kötüleşmesine neden olabilir. Çünkü, stres ile birlikte sebum üretimi de artmaktadır. Neyse ki, pek çok çocukta sivilce problemi, 20’li yaşların başlaması ile birlikte kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.

Ergenlik öncesi dönemde çocuğunuzda ciddi sivilce problemleri varsa, mutlaka bir dermatologdan bilgi almalı ve birlikte hareket etmelisiniz. Sivilcenin altında yatan başka bir hastalık varsa, mutlaka tedavi edilmelidir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
1 yorum
  1. veysel diyor

    Ergenlik öncesinde değil de ergenlik zamanında bu sivilceler az çekmedim. Yüzüme denemediğim metot kalmamıştı. Sağolsun annem de nerede bir koca karı ilacı var, hazırlayıp yüzüme sürerdi. Ertesi gün sivilceler misliyle artardı.

Cevap bırakın