Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Epidural Doğum Nedir? Avantajları Nelerdir?

0 592

Bu konuda ne kadar kitap okursanız okuyun ya da çevrenizde daha önce doğum yapan kişiler ne söylerse söylesin; doğum sırasında tam olarak nasıl hissedeceğinizi bilemeyeceksiniz!

Epidural Nedir?

Epidural, en yaygın anestezi türlerinden biridir. Epidural, annenin tamamen uyanık kalmasını sağlarken, vücudun alt kısmına bir rahatlık sağlar. Bu, hissin azalmasını sağlarken, duygu eksikliği olmamasına olanak sunar. Anestezi; omurilik ve omurilik sıvısını çevreleyen zarın dışındaki epidural boşluğa yerleştirilen çok ince, esnek, içi boş bir tüp olan bir sonda yoluyla iletilir.

Epidural anestezi, bölgesel bir anestezidir. Bu nedenle, vücudun tamamı etkilenmez. Anestezi; doğum sırasında rahmin ve serviksteki ağrı sinyalleri taşıyan sinirlerin etrafına etki eder. Kadınların yaklaşık %30’una, doğum sırasında ya da sonrasında epidural anestezi yapılır. Bu, doğum sırasında en sık kullanılan ağrı kesici yöntemdir.

Epidural Anestezi Nasıl Yapılır?

Sondanın takılmasını sağlamak için, anestezi uzmanı ilacı enjekte ederken, yana doğru kıvrılıp uzanmış ya da yatağın kenarına uzanmış olursunuz. Bu, acı verici gibi görünebilir ancak çoğu kadında herhangi bir acı vermez.

Daha sonra, anestezi uzmanı iğne içinden bir sonda geçirir, iğneyi geri geçer, böylece ilaç gerektiği şekilde uygulanabilir. Bu noktada, sondadan rahatsız olmadan uzanabilirsiniz. Epiduralin doğru verildiğinden emin olmak için, ilk olarak küçük bir doz verilir.

Herhangi bir problem olmaması durumunda, daha sonra tam doz uygulanır. Bu süreçte, sürekli olarak bebeğinizin kalp atışları izlenir ve herhangi bir olumsuz etkisi olmadığından emin olmak için epiduraldan sonra bir süre boyunca her beş dakikada bir tansiyonunuz ölçülür.

Epidural Doğumun Avantajları Nelerdir?

Epidural anestezi, doğum sırasında kullanılabilecek, ağrı azaltmak için çok etkili bir yol sağlar. Anestezi uzmanı; ilacın tipi, miktarı ve gücünü ayarlayarak etkilerini kontrol edebilir. Bunun yapılması önemlidir; çünkü, bebeğiniz doğum kanalına doğru ilerledikçe, aldığınız doz artık ağrıyı kesmeyebilir ve aniden başka bir bölgede ağrı oluşabilir. İlacın etkisi bölgesel olduğundan, doğum sırasında uyanık olursunuz. Sonuç olarak, doğum başladığında, daha fazla enerjiniz olacaktır.

Epidural Anestezi Bebeği Etkiler Mi?

Bu konuda yapılan son çalışmalar, epidural anestezinin yeni doğmuş bir bebeğe herhangi bir olumsuz etkisi olmadığını göstermektedir. Bu anestezi türünün, bebeğin doğumunu takip eden süreçte, annenin hemen emzirebilme yeteneğini etkileyip etkilemediği ise tartışma konusudur. Yine de bazı uzmanlar, annenin epidural olması durumunda bebeğin sıkıntıya girebileceğini düşünmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Doğumdan Sonra Cinsellik Hakkında Merak Edilenler

Bebeğiniz doğduktan sonra ilk kez cinsel ilişkiye girmek gözünüzü korkutabilir, ancak öyle olmak zorunda değil. Birçok doktor, doğum yaptıktan sonra...

Kapat