Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Emzirme Döneminde Cinsellik

0 1.240

Sızıntılar, sürekli emzirmeler; bu dönemde havanızda olmamanız oldukça normal. Ancak, emzirme döneminde de bebeğiniz dünyaya gelmeden önce sahip olduğunuz tutkunun bir kısmını geri alabilirsiniz!

Çocuğunuz dünyaya geldikten sonra, cinsellik aklınızdaki son şey olabilir. Ağrılar, halsizlik, hormonlardaki değişimler ve korku, cinsel hayatınızı sürdürme isteğinizi etkileyebilir. Emziriyor olmak da cinsel hayatınızı etkileyebilir; ancak emzirmenin cinsel hayatınızı hiç etkilememesi de mümkündür. Aileye yeni katılan bir üye olması ve vücudunuzdaki değişimler, o eski aktif cinsel hayatınıza gölge düşürebilir.

Emziren bazı anneler; bebekleri dünyaya gelmeden önce eşleriyle paylaştığı fiziksel ilişkiye dönmekten endişe edebiliyor, bazıları da cinsel isteksizlik yaşadığını belirtiyor. Aslına bakarsanız, yaşanan tüm bu duygusal değişimler normal kabul ediliyor. Bu nedenle, son günlerde cinsel hayatınız eskisi gibi değilse, endişelenmeyin. Bu geçici bir durum ve zaman içinde ilginizin geri dönmeye başladığını göreceksiniz.

Bebek Doğduktan Sonra Cinsel İlişki

Eğer, herhangi bir komplikasyonun gelişmediği normal doğum yaşadıysanız; muhtemelen bebeğiniz doğduktan sonra 4-6 hafta sonra eşinizle cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz. Doğum sırasında herhangi bir komplikasyon geliştiyse, tekrar cinsel ilişkiye girmeniz 6 haftadan daha uzun sürebilir.

Bebeğiniz doğduktan 4-6 hafta sonra, doğum sonrası cinsellik için doktorunuza danışın. İyileşme sürecinde herhangi bir komplikasyonu önlemek için, doktorunuza danışmadan önce cinsel ilişkiye başlamamalısınız. Bu dönemde cinsel ilişki, bir enfeksiyona ya da başka bir komplikasyona neden olabilir.

İlişkinizdeki Değişimler

Emzirme döneminde eşiniz, cinsel ilişki konusunda endişeli olabilir. Bu süreçte; fiziksel olarak iyileşmek ve zihinsel olarak yeniden cinsel ilişkiye girmeye hazırlanmak için zamana ihtiyacınız olduğunu anlayamayabilir. Ne hissettiğinizi anlamıyorsa; incinebilir, kendisini dışlanmış, ihmal edilmiş hissedebilir. Biraz daha zamana ihtiyacınız olduğunu bilirse, sizi anlaması daha kolay olacaktır. Peki, neler yapabilirsiniz?

  • Bu süreçte sizi daha iyi anlaması için; bebeğiniz dünyaya gelmeden önce, hamilelik döneminde doktorunuzla görüşmeye giderken eşinizi de yanınızda götürün. Doktorunuz, bebeğiniz dünyaya geldikten sonra neden bir süre beklemeniz gerektiğini ve yaşayabileceğiniz değişiklikleri açıklayacaktır.
  • Emzirme döneminde cinsel ilişki konusunda sıkıntılarınız varsa, eşinize aklınızda ne olduğunu söyleyin ve onun da düşüncelerini sizinle paylaşmasına izin verir.
  • İyileşme sürecinde; birlikte vakit geçirmek, öpüşmek, sarılmak, el ele tutuşmak ve konuşmak gibi başka şekillerde de sevginizi paylaşmaya devam edin.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Şeker Tüketimi

Şeker hakkında okuduğunuz her şeye inanıyorsanız; şekerin hepimizi öldürmeyi bekleyen bir zehir bombası olduğuna ikna olacaksınız. Ancak, okuduğunuz her şeye...

Kapat