Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Emzirme Döneminde Alkol Alınır Mı?

2 3.821

Bebeğinizin sağlığını ve gelişimini düşündüğünüz için, 9 ay boyunca sabrettiniz ve artık, bebeğinizin gelmesi ile birlikte, alkol alıp alamayacağınızı merak ediyorsunuz. Annelerin, bebeklerini emzirmeye devam ederken, bir şeyler içmelerinin uygun olup olmadığı konusunda fikirler ayrılıyor. Peki, cevap nedir? Evet mi hayır mı? Merak ediyorsanız, okumaya devam edin…

Alkol ve Emzirme

Emzirme döneminde alkol alımı söz konusu olduğunda, burada anahtar kelime ılımlı olmaktır. Bir kadeh şarabın bebeğinizi olumsuz etkilemesi olası değildir.

Alkol, anne sütüne serbestçe girer ve alındıktan ortalama 1 saat sonra, zirveye ulaşır.  Tüketilen alkol ne kadar fazla olursa, ortadan kaldırılması o kadar uzun sürer. Alkolün, emzirilen bebek üzerindeki etkileri, annenin tükettiği miktar ile doğrudan ilişkilidir.

Ne kadar yavaş içerseniz, kan akışınıza tek seferde daha az alkol almış olursunuz. Ayrıca, aldığınız alkol türünü de göz önünde bulundurun. Yüksek alkollü içecekleri sisteminizden temizlemek, daha uzun sürebilir.

Emzirirken Alkol Almanın Güvenli Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Eğer alkol aldıysanız, hemen arkasından bebeğinizi emzirmemelisiniz. İçki içecekseniz, bebeğinizi uyuttuğunuz bir zaman dilimine denk getirmeye özen gösterirseniz, arada geçen sürede, alkolü sisteminizden temizleyebilirsiniz.

Çok Fazla İçtiyseniz Ne Yapacaksınız?

Bekleyin. Tekrar iyi hissettiğinizde, bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz. Eğer, bebeğiniz saatinden önce acıkırsa, onu, buzdolabında beklettiğiniz anne sütü ile besleyebilirsiniz.

İlk birkaç aydan sonra, bebeğinizi emzirme sürelerini arası genellikle 5 saat ve üzeri olacaktır. Gündüz alkol alırsanız, bebeğinizi gece sık sık emzireceğinizi unutmayın. Gün içinde emzirilmeyen bebeğinizi, geceleri telafi edebilirsiniz.

Alkol Bağımlılığı

Daha fazla alkol tüketmeye çalıştığınızı ve emzirme ilişkinizi düzenli olarak etkilediğini fark ederseniz, bir uzmandan yardım almayı düşünmelisiniz. Pişmanlık, utanma ya da yoğun istek duygusu sağlıklı değildir ve hemen kontrol altına alınmalıdır.

Emzirme Döneminde Alkol

Ara sıra alkol almak güvenlidir. Bebeğinizi emzirmediğiniz zamanlarda, içkinizi yudumlayarak içebilirsiniz. Böylece, bebeği tekrar emzirmeden önce, alkolü metabolize etmek için bolca zamanınız olacaktır.

Kendinizi şu şekilde ölçebilirsiniz; araba kullanmak için iyi hissediyorsanız, genel olarak bebeğinizi de emzirebilirsiniz. Unutmayın ki, araba kullanmak için iyi olmak; ortalama 1.5-2 kadeh bira ya da şarap anlamına gelmektedir. Daha fazla alkol almadıkça, bebeğiniz için süt stoğu yapmanıza ya da beklemenize gerek yoktur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. betül diyor

    Bunu aklından geçirenler kesinlikle anne olamaz. Şu zıkkımı bir süre daha içmeseler sanki kıyamet kopacak. Bebek emzirme döneminde sigara içenleri gördüm ama alkol nedir? Direkt olarak kana karışıyor ve çocuğa vereceği hasarı düşünemiyorum bile… Allah ıslah etsin.

  2. Büşra diyor

    Hamilelik ve emzirme zamanında tabi ki kesinlikle alkol alınmaması gerekir. Alkol, hemen kana ve oradan da süte karışır. Bu yüzden bebeğe %100 zarar verebileceğini düşünüyorum.

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Doğurganlığınızı yakından takip ediyorsunuz ve bilmek istiyorsunuz; hamile misiniz? Ya da belki de; mide bulantıları, kabızlık, göğüslerde hassasiyet ve diğer erken...

Kapat