Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Emzik Emen Çocuk Geç Mi Konuşur?

0 1.235

Şunu bir itiraf edelim değil mi? Emzik alana çocuklar daha kolay sakinleşir, daha kolay uykuya dalar, daha kolay oyun kurar evet. Olumlu yönleri olduğu kadar olumsuz yönleri yok mu? elbette olumsuz yönleri de oldukça fazla.

Özellikle uzun süre emzik kullanan çocuklarda konuşmamın çok daha geç başladığı saptanmış. Çocuk özellikle gün içinde de çok fazla takıyorsa ve oyun oynarken de emziğini ağzında tutmak istiyorsa bu çocuğu farkında olmadan konuşmaktan ve konuşarak iletişim kurmaktan uzak hale getiriyor. Çocuk böyle anlarda elleri ile göstererek ya da sadece ııı aaa gibi sesler ile anlatarak iletişim kurmaya çalışıyor.

İdeal emzik kullanım süresi

Bazı hekimler emziği asla önermezken bazı uzmanlar bebeğe 6 aylık olana kadar emzik vermenin iyi olduğunu savunuyorlar. Emzik ilk aylar çene kasının gelişmesine ve kuvvetlenmesine katkı sağlayarak bebeğin daha iyi emmesine katkı sağlıyor. Bebek 6 aylık olduktan sonra artık alışkanlıklarını öğrenmeye başlıyor. Emzik de alışkanlık olmaya dönenlerden biri. Dolasıyla ile bebeğiniz emzik alıyorsa 6.ç ayı doldurduğunda birden ortadan kaldırabilirsiniz.

Genellikle 2 yaşında olup emzik kullananlar çocuk bahsettiğimiz gibi hem konuşmaktan kaçınıyorlar hem de aynı zamanda alışkanlıkları bağımlılığa dönüşüyor ve emzik bıraktırma tam bir kabus oluyor. Bu sebeple emzik konusunda zorlanıyorsanız hiç değilse gün içinde takmasını engelleyiniz. Farklı uğraşlar bularak onun emzikten uzak durmasını ve unutmasını engelleyebilirsiniz.

Emzik bıraktırma teknikleri

Peki artık emzik bıraktırmanın zamanı geldi ne yapmak gerekir? Emzik bıraktırma yöntemlerine bir göz atalım.

Emziğin ucunu kesme en çok kullanılan taktiklerin biri. Bir kerede kökten kesme olarak değil çok hafif ucundan keserek başlamalısınız. Muhtemelen o ağzına koyduğu an farkını anlayacak ve kendisi çıkaracaktır. İşte o anda artık emzik bitti diyerek onu ikna etmeyi başarabilirsiniz.

Emziğin ucuna bir şey sürmek ya da acıya batırmak gibi adımları asla yapmayınız. Bu çocuğun canını acıtabilir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Doğumun Yaklaştığını Nereden Anlarız?

Özellikle ilk gebeliğiniz ise birçok korkunun yanı sıra ya doğum başlarda ben anlamazsam sorusu oluyor. Doğumun yaklaştığını öğrenmenin yolları aslında...

Kapat