Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Ebeveynliğe Geçiş: Bana Neler Oluyor?

1 509

Yeni bir ebeveyn olmak, pek çok duyguyu da beraberinde getirir. Mutluluk, sevinç, endişe ve belki biraz da korku. Birçok ebeveynin zaten bildiği gibi, ebeveynliğe geçiş oldukça derin bir konudur. Bilim dünyası, ebeveynliğin, yaşamdaki en geniş çaplı yeniden yapılanmalardan biri olduğunu düşünüyor. Bu da, bu gruba dahil olan herkesin beyinlerini, endokrin sistemlerini, davranışlarını, kimliklerini, ilişkilerini ve daha fazlasını değiştirdiği anlamına geliyor.

“Bu dünyada, bir bebeğin gülüşünden daha güzel bir şey yoktur”

Ebeveynliğe Geçiş İle Beyinde Neler Değişiyor?

Ebeveynliğe geçiş süreci ile ilgili yapılan araştırmalar, özellikle yeni anne babalarda, beynin iki ana bölgesinin aktif olduğunu buldular. Birincisi “duygu işleme ağı”. Bu, beynin duygu içeren bölümlerini içerir. Yeni doğan çocuklarımıza bağlanan oksitosin üreten hipotalamus. Bizi motive etmek ve ebeveynlikten zevk almak için iyi hissettiren hormon ile ödüllendiren dopamin sistemi. Bu ağ, bebeklerine tepki olarak, ebeveynlerde daha yüksek bir duygusallık yaratır. Yeni annelerdeki nöral hüreler, annelerin bebeklerine karşı olumlu duyguları ile ilişkilidir.

İkinci bölge; daha yüksek korteks veya beynin daha düşünme bölgelerini içeren “zihinselleştirme ağı” dır. Bu alan, duygu ve zihinselleştirme sistemleri arasında gelişen ek yollar ile birlikte, anlık dikkate de odaklanır. Kim yeni doğan bir bebeğe sonsuza kadar bakamaz ki? Bu bölge, aynı zamanda bir bebeğin neye ihtiyacı olduğunu “hissetme” becerisini de kolaylaştırır.

Bu bölgeler bir ebeveynin sözel olmayan sinyalleri okumasına, bir bebeğin ne hissettiğine ve neye ihtiyaç duyabileceğine ve hatta uzun vadeli hedeflerde, neyin gerekli olabileceğini planlamaya yardımcı olur. Bu iki bölge; çoklu görevler ve daha iyi duygu düzenleme ile de ilişkilidir. Başka bir deyişle, ebeveynliğe geçiş ile birlikte anne ve babaların beyinleri, bebeklerini korumak, uyum sağlamak ve planlamak için yeniden düzenlenir.

Hamilelikte Ebeveynliğe Hazırlık

Hamilelik süreci ile ilgili yapılan araştırmalar; hamile kadınlardaki hormonal değişikliklerin, fiziksel ve psikolojik stres yanıtlarını, bebeklerinin ihtiyaçlarına göre ayarlanacak daha fazla alan oluşturmuş gibi etkilediğini göstermiştir. Kadınların % 80’i, gebelikte başlayan ve doğum sonrası dönemde devam eden, hafızada bozulma bozuklukları bildirmiştir. Hamilelik ile beyni yeniden şekillenen yalnızca anneler değildir, babaların beyinleri de değişir. Erkekler baba olduktan sonra; ürettikleri daha fazla oksitosine ve beynin zihinselleştirici alanlarındaki aktivasyon ile, bebek bakım görevlerine daha fazla dahil olma eğilimi göstermektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Ersin Yıldırım diyor

    Ebeveynlik üzerine muhteşem bir yazı olmuş. Çocuk sahibi olduktan sonra kişiler kendini mental açıdan hazırlamamışsa, bir süre sonra depresyona girebiliyor. Bu yüzden hamilelik süresince zihin olarak da kendinizi hazırlamanız gerekiyor.

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
18 Aylık Bebeğim Konuşmuyor, Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuz 18 aylık olduğunda hala konuşmuyorsa, bu konuda endişelenmemeye çalışın. Çocukların konuşmayı öğrenme yaşları, büyük ölçüde değişiklik gösterebilir. Diğer çocuklara...

Kapat