Take a fresh look at your lifestyle.

Doğumun Yaklaştığını Nereden Anlarız?

0

Özellikle ilk gebeliğiniz ise birçok korkunun yanı sıra ya doğum başlarda ben anlamazsam sorusu oluyor. Doğumun yaklaştığını öğrenmenin yolları aslında çok basit. Peki doğumun yaklaştığını gösteren belirtilen nelerdir bir bakalım.

Rahat nefes alışveriş

Doğum günü yaklaştıkça bebek artık doğum kanalına girer ve dolayısı ile kadının diyaframında ki baskı azalmaya başlar. Bu sayede kadın daha rahat nefes alıp vermeye başlıyor. Bu sizlere bir belirti olacaktır.

Bahsettiğimiz gibi bebek kanala doğru girmeye başladığınızda göbeğinizin de alt tarafa indiğini görebilirsiniz.

Doğumun yaklaşması ile birlikte kadının akıntısı fazlalaşır ve özellikle hafif sümüklü akıntılar gelmeye başlar. Bu durumlar doğumun başladığını gösterir. Bir dikkat etmeniz gereken konu ise su gelmesi ile karıştırmamanız. İç çamaşırınız ıslanacak kadar ıslandıysanız mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Özellikle 35. Haftadan sonra daha dikkatli olmalı ve belirtileri daha dikkatli ele almalısınız.

Doğum sancılarını nasıl anlarsınız?

İşte zor bir durum daha. Acaba hangisi doğum sancısı, hangisi yalancı sancı. 35. Haftadan sonra yalancı sancılar sizi yoklayabilir. Bu sancılar dinlendiğiniz gibi geçer ve süreleri kısa uzun aralıklar ile olur. Oysa gerçek sancılar dinlenseniz dahi geçmez ve süreleri gittikçe azalmaya başlar.

Doğumun başlamasını gösteren su gelmesi artık en büyük belirti olacaktır. Bu sıvı bebeğin anne karnında kesenin içinde bulunan sudur. Su geldikten sonra 24 saat içinde mutlaka doğun gerçekleşir.

Olumsuz yorumlardan uzaklaşın

Olumsuz doğum yorumlarından uzaklaşın olur mu? Bırakın o ne yaşamış siz ne yaşayacaksınız. Her doğum kendine özeldir ve dolayısı ile başkasının yaşayacağı olumsuzlukları yaşamak zorunda kalmıyor olacaksınız.

Doğuma ise asla ilk aylarınızda karar vermeyiniz. Siz elbette normal doğuma odaklanın ama olası bir durumda eğer şartlar sezeryan gerektiriyor ise kararı doktorunuza bırakınız. Her şeyden önemlisi önce sizin sağlığınız sonra bebeğinizin sağlığı olacaktır.

 

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın