Take a fresh look at your lifestyle.

Doğumdan Sonra Cinsellik Hakkında Merak Edilenler

0

Bebeğiniz doğduktan sonra ilk kez cinsel ilişkiye girmek gözünüzü korkutabilir, ancak öyle olmak zorunda değil. Birçok doktor, doğum yaptıktan sonra 3-4 hafta beklemenizi önerir. Doğumdan en az iki hafta sonrasına kadar, birleşme içeren cinsel ilişkiye girmek güvenli değildir. Bu süreçte genellikle kanama ve rahim enfeksiyonu riski altında olduğunuzdan; cinsel ilişkiye girmek için kanamaların bitmesini beklemelisiniz.

Ne Zaman Yeniden Sevişmek İsterim?

Anneler arasında, bir bebek sahibi olduktan haftalar hatta aylar sonra düşük bir libidoya sahip olmak oldukça yaygındır. Doğumdan sonraki ilk 4-5 hafta içinde, muhtemelen bitkin ve yorgun hissedersiniz. Vücudunun iyileşmesi için zamana ihtiyacınız var. Bu süreçte, 7/24 yenidoğan bebeğinizle uğraştığınızı da unutmayın. Doğumdan sonraki ilk 1 aylık zaman diliminde, azalan östrojen seviyelerine bağlı olarak vajinal kuruluk olasılığınız da vardır. Bebeğinizi emziriyorsanız, emzirmeye devam ettiğiniz sürece, bu kuruluk devam edebilir. Emzirme sıklığınız azaldıkça, kuruluk problemi de yavaşça kendiliğinden geçecektir.

“Cinsel İlişki İstemiyorum”

Doğumdan sonraki ilk günler ve haftalarda, cinsel ilişkiye girmekten hoşlanmamanızın birçok sebebi olabilir. Bu süreçte, stres ve aşırı duygusallık, cinsel ilişkiden kaçınmanıza neden oluyor olabilir. Bununla birlikte, bedeninizin değişmiş olması ile, kendinizi daha az çekici hissetmeniz de cinsel ilişkiden kaçınmanıza neden olabilir. Ya da, doğum sonrası depresyon ile mücadele ediyor olabilirsiniz.

Henüz seks hayatınıza devam etmeye hazır değilseniz, kendinize bir mola verin. Bebeğinize hem fiziksel hem de duygusal olarak uyum sağlamak için biraz zamana ihtiyacınız var ve kendinizi hazır hissedene kadar cinsel ilişkiye girmek zorunda değilsiniz. Zaman içinde cinsellik, bebeğiniz gelmeden önce olduğu kadar keyifli olabilir.

Vajina Ne Zaman Normale Döner?

Vajina, doğumdan hemen sonra gerilmektedir, ancak birkaç gün içerisinde gerginlik küçülmeye ve yeniden form kazanmaya başlayacaktır. Vajinanın eski formuna dönüp dönmemesi bir dizi faktöre bağlıdır. Genetik, bebeğin büyüklüğü, sahip olduğunuz çocuk sayısı ve düzenli olarak Kegel egzersizleri yapıp yapmamanıza bağlı olarak, vajinanız eski görüntüsüne dönebilir.

Emzirme Cinsel Hayatımı Etkiler Mi?

Emzirme, cinsel hayatınızı etkiler. Emzirme ile güçlenen prolaktin hormonu; süt üretimini uyarır, ancak aynı zamanda libidonuzu da düşürebilir. Emzirme döneminde daha düşük östrojen seviyelerine bağlı olarak, hamilelik döneminde olduğundan daha isteksiz olduğunuzu görebilirsiniz.

Bununla birlikte, vajinal kuruluk da görülebilir; kayganlaştırıcı kullanmak, vajinal kuruluk nedeniyle hissettiğiniz rahatsızlıkların azalmasına yardımcı olabilir. Emzirme döneminde göğüsler, daha önce olduğu gibi erojen bir bölge gibi hissettirmeyebilir. Ancak bir yandan da, dokunma ya da cinsel uyarılma için çok hassas olduklarını da göreceksiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın