Anne ve Bebek İçin Herşey

Diyabetlilerde Hamilelik, Nelere Dikkat Etmeli?

0 150

Şeker hastasıysanız; özellikle gebe kalmadan önceki süreci doktor kontrolünde geçirmeniz ve gerekli önlemleri almanız gerekir. Fazla kilonuz varsa ondan kurtulabilir ya da şeker dengenizi korumaya yönelik beslenebilirsiniz. Sizler bu süreci ne kadar doğru yönetirseniz hamilelikte o denli rahat ediyor olacaksınız.

Diyabetli Hamileler Neye Dikkat Etmelidir?

Diyabetli hamilelerin dikkat etmesi gerekenlerin başında doğru beslenme şekilleridir. Bunun yanı sıra yapacağı egzersizlerde oldukça önem kazanmaktadır. Haftada en az 3 gün yürüyüş yapmalısınız. Hatta buna bir de hamilelik yogası katarak daha dingin bir süreç yaşayabilirsiniz. Düzenli yapılacak egzersizler kan şekerlerinizi düşürecek ve tansiyonunuzu kontrol altına alıyor olacaktır.

Özellikle gebelik döneminde paketli yiyeceklerden uzak durunuz. Ne kadar doğru beslenirseniz o kadar başarılı bir gebelik yaşıyor olacaksınız. Örneğin haftada en az 2 kez balık tüketmeye özen gösteriniz. Haftanın bir günü kırmızı et ve diğer günleri de sebze tüketerek tamamlayabilirsiniz. Özellikle mevsim meyvelerini tüketmenizde fayda var.

Şekerli olan sebzelerden uzak durmanızı öneririz. Diyabetli hamilelerin dikkat etmesi gereken bir diğer detay ise su miktarı. Günde en az 2,5 litre su içmeye özen gösteriniz. Eğer diyabetli olduğunuzu gebelik dönemimde öğrendiyseniz yine hemen bir uzman ile çalışmalı ve dengeli diyet beslenerek çocuğunuzu en iyi şekilde besleyip kendiniz için de en huzurlu dönemi yaratabilirsiniz.

Özellikle normalde şekeri olmayan birçok kadın gebelik döneminde gebelik şekeri ile uğraşıyor. Oldukça ciddi ve önlem alınması gerekilen bir durumdur. Doktorunuz sizleri gerekli yönlendirmeleri yaparak takip edecek ve sizin de bunlara uymanız ile daha sağlıklı bir zaman dilimi geçirmenize vesile olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçirilir?

Bebeklerde burun tıkanıklığı oldukça önemli bir durumdur. Bebekler ilk 6 ay boyunca maalesef verimli olarak ağızlarından nefes almayı beceremezler. Bu...

Kapat