Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Dış gebelik nedir? Riskleri var mıdır? Nasıl teşhis edilir?

0 630

Dış gebelik rahim içine yerleşmesi gereken embrionun, rahim dışında farklı bir yere yerleşmesi olarak adlandırılır. Birçok farklı sebepten dolayı gerçekleşebilecek bu durum maalesef sağlıklı bir gebelik oluşturmaz. Eğer fark edilmezse annenin canı tehlikeye girer. Yapılan analizlere göre her yüz hamleliğin 2 si dış gebelik olabilmektedir.

Dış gebeliği normal gebelikten ayırmak ilk günlerde biraz zor olabilir. Adet gecikmesi, kişinin halsiz ve uykusuz olması, meme hassasiyeti ya da bulantı gibi durumlar dış gebelikte de görülebilir. Dış gebelik süreci ilerlemeye başladığında bazı sinyaller vermeye başlar. Kanama meydana getirebilir. Artık dış gebelik tedavileri de oldukça gelişme göstermiş ve ilaç kullanımı ile bile mümkün hale getirilmiştir.

Dış gebelik tekrar edebilen bir durum mudur derseniz buna evet yanıtını verebiliriz. Bunların yanı sıra kanalların kapalı olması rahim boyundaki sorunlar dış gebeliğin nedeni olabilir.

Dış gebelik genellikle 5 hafta ile14. Hafta arasında kendini ortaya koymaya başlar. Kişide sürekli karında bir ağrı olur ve bu genellikle tek taraflı ağrı olarak kendini gösterir. Ağrının şiddeti gittikçe artış gösterir. Bunların yanı sıra omuzlara doğru ishal, kusma, idrar sonrası alt karın kısmında ağrı gibi belirtiler kendini gösterebilir. Detaylı bir muayene ile zaten doktorunuz da teşhisi koyuyor olacaktır.

Dış gebelik maalesef hüsran ile sonuçlanmaktadır. Dış gebelik yaşıyorsanız o hamileliği yaşamanız mümkün değildir ve hemen en kısa sürede duruma müdahale edilir. Bu süreç kadın için oldukça yıpratıcı olabilir elbette. Özellikle dış gebelik yaşayıp tüplerinden birini kaybeden ya da daha farklı rahatsızlıklar yaşayan kadınlarda olabiliyor. Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz andan itibaren düzenli olarak doktora gitmek elbette en doğru hareket olacaktır. Erken teşhis her zaman hem hayat kurtarır hem de durumu en kolay yerden ele almış olur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Spinal doğum nasıldır? Spinal yapanlar ne diyor?
Spinal doğum nasıldır? Spinal yapanlar ne diyor?

Spinal doğum yani halk arasında prenses doğum olarak da biliniyor. Acı çekmeden ve bayıltılmadan yani, doğum anında belden aşağınızı uyuşturarak...

Kapat