Take a fresh look at your lifestyle.

Deri Prick Testi Nedir? Ne İşe Yarar?

0

Çocuğunuzun alerjisi olup olmadığını belirlemek istiyorsanız, doktorunuz; cildin küçük alerjen damlaları ile delinmesi içeren bir test önerebilir. 

Muayene sırasında doktorunuz, çocuğunuzun alerji belirtileri gösterdiğini düşünürse, deri prick testi önerebilir. Bu test; yaklaşık olarak 40 farklı gıda ve madde için alerjileri tespit edebiliyor. Deri prick testi sonuçları; çocuğunuzun küf, polen ve evcil hayvanlar gibi yaygın alerjenlere karşı alerjik reaksiyonları yönetmenize ve çocuğunuzun herhangi bir gıdaya karşı alerjik bir reaksiyona maruz kalması durumunda yaşamını tehdit eden acil durumları önlemenize yardımcı olabilir.

Deri Prick Testi Nasıl Yapılır?

Çocuğunuzun kullanıyor olabileceği çok sayıda ilaç, bu testten doğru sonuç alınmasını engelleyebilir. Bu nedenle, deri prick testi yaptırmadan önce, mutlaka doktorunuza çocuğunuzun aldığı tüm ilaçlar hakkında bilgi vermelisiniz; çünkü, test yapılmadan önce çocuğunuzun bu ilaçları en az 2 hafta önce kullanmayı bırakması gerekebilir. Test yapılacak bölge alkolle temizlendikten sonra, üzerine yerleştirilecek her bir potansiyel alerjen damlası için cilt üzerinde işaretler çizmek için bir kalem kullanılabilir.

Her işaret; az miktarda spesifik bir alerjeni içeren bir iğne ile delinecektir. Doğru sonuçların elde edilmesini sağlamak için, çocuğunuzun cildinin normal tepki verdiğinden emin olmak için kontrol amacıyla histamin ve gliserin içerecektir. Histamin normal olarak çoğu insanda cilt reaksiyonuna neden olur, ancak gliserin genellikle reaksiyona neden olmaz. Bu nedenle çocuğunuzun cildinin gliserine tepki göstermesi, cildin cilt testi testi yapması için çok hassas olduğunu gösteriyor olabilir.

Yaklaşık 15 dakika sonra, her işaretin sivrisinek ısırığına benzeyen kırmızı yumrulara benzediğini gözlemleyeceksiniz. Her bir yumru ölçülecek ve kaydedilecek. Doktorunuz sonuçları gözden geçirdikten sonra, bir tedavi planı geliştirebilir. Alerjenler genellikle; süt, yumurta, fıstık gibi bazı gıdalar ya da polen, toz, evcil hayvan tüyü, arı zehiri, penilisilindir. Nadir durumlarda, çocuğunuzun test edilen maddelerden birine karşı ciddi bir alerjisi varsa, test aşırı bir reaksiyona neden olabilir.

Not: Bu yazıdaki bilgiler, yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bireysel bir durum için özel bir tedavi planı olarak düşünülmemelidir. Kendi sağlığınız veya başkalarının sağlığı ile ilgili olabilecek her türlü soru veya sorunla ilgili olarak her zaman doğrudan doktorunuzun tavsiyelerini alın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın