Take a fresh look at your lifestyle.

Çölyak Hastalığı Doğurganlığı Etkiliyor Mu?

0

Glütensiz beslenme kısırlığı yenmenizi ve nihayet hamile kalmanızı sağlayabilir mi? Olabilir. Glüten, son günlerde oldukça popüler bir düşman. Kişilik bozukluğundan şişmanlığa kadar pek çok şeyin suçlusu olarak gösteriliyor. Ayrıca, internette biraz araştırma yaparsanız, kısırlığa neden olduğunu iddia eden onlarca sayfa bulabilirsiniz.

Bunlardan bazıları, tüm kısırlık vakalarının; glüten intoleransı ya da tanı konmamış çölyak hastalığından kaynaklandığını göstermektedir. Ancak yine, glüten ve kısırlık arasındaki ilişkiyi destekleyecek büyük bir araştırma yoktur. Yine de bu, glütenin suçlanamayacağı anlamına gelmiyor. Bu yazıda, hamile kalamıyor olmanızın nedeninin glüten olabileceği hakkında aradığınız bilgiyi bulabilirsiniz.

Açıklanamayan Kısırlık ve Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı, ince bağırsakların glüten tarafından hasar gördüğü bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Tedavi edilmediğinde, beslenme eksikliklerine neden olabilir ve kişinin sağlığını ciddi şekilde tehlikeye sokabilir. Çölyak hastalığı, dünya nüfusunun %1’ini etkilemektedir. Bazılarında, yaşamın daha erken dönemlerinde teşhis edilebilecek belirtiler görülebilirken, bazılarında belirtiler çok azdır ya da belirtisizdir.

Bu da, teşhisi geciktirebilir. Belirtilerin yokluğu ya da belirsiz olması, kişinin ince bağırsağındaki hasara ve genel sağlığa zarar vermesi anlamına gelebilir.  Tedavi edilmeyen çölyak hastalığı, kanser, ciddi beslenme yetersizlikleri ve infertilite dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorunuyla ilişkilendirilmiştir.

Glüten Hassasiyeti ve Kısırlık

Amerika’da yapılan bir araştırmada, doğurganlık üzerinde etken olan kronik hastalıkların rolüne bakılmıştır. Tedavi edilmeyen çölyak hastalığı ve inflamatuar barsak hastalığı, kısırlığa ve düşüklere neden olabilir. Bu nedenle, bağırsak hastalığı tedavisi görenler bile kısırlık problemi yaşayabilir. Kısırlık, yalnızca üreme sisteminde görülen bozukluklardan kaynaklanmaz; çünkü, vücut bir bütün olarak çalışır ve bir şey ters gittiğinde, diğer sistemleri de etkileyebilir. Bu nedenle, glüten hassasiyeti, ileride, azalan doğurganlık ile  ilişkili gastrointestinal bozukluklar listesine eklenebilir.

Gluten ve Endometriosis

Endometriosis, dünya üzerinde milyonlarca kadının etkileyen bir durumdur. Kısırlığa ve pelvik ağrılara neden olabilir. Tanı konulması, genellikle yıllar sonra olur. Endometriosis tanısı konulan kadınlarda glütenin hamileliğin başarısızlığı üzerine etkileri konusunda özel bir çalışma yapılmamıştır. Ancak, tanısı konmamış çölyak hastalığı ve endometriosis’i olan kadınlarda; endometriyal ağrı ve glüten ile ilgili araştırmalar devam etmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın