Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocukların Yazma Becerisi Nasıl Geliştirilir?

0 467

Yazmak, konuşmak kadar kolay değildir; ancak iletişim kurmanın ve dili kullanmak öğrenmenin bir parçasıdır. Bu basit  ipuçları ile, çocuğunuzu yazı yazmaya teşvik edebilirsiniz. Çocuğunuzun bu hayati beceriyi geliştirmesine yardımcı olmak için, bu öneriler işinize yarayabilir!

Gerekli malzemeleri edinin.

Malzemelerin süslü olması gerekmiyor. Düz bir A4 kağıdı ve biraz da boya kalemleri yeterli olacaktır. Karalama ve boyama yapmasına izin verin. Suda çözünebilen boya kalemleri de eğlenceli olabilir. Her hafta birkaç yeni kalem, resim yapma konusunda heveslenmesine yardımcı olabilir.

Sınırlar hakkında net olun.

Çocuğunuza boya kalemlerini kullanmasına izin verdiğinizi belirtin; ancak muhtemelen, bunları birden fazla kez tekrarlamanız gerekecek. Bir duvar ya da kitabın karalanması ile karşılaşabilirsiniz, bu nedenle, silinebilir boya kalemleri ile başlayın. Sınırlarını bilmeyen bir çocuk, bu konuda fazla cesur davranarak çileden çıkmanıza neden olabilir.

Bol bol konuşun.

Tek taraflı konuşmalar bile çocukların iletişim becerilerini ve bunun sonucunda da yazma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Örneğin, çocuğunuzla birlikte, rutin bir işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Arabada giderken; “Anne araba kullanıyor”, “Tüm arabalara bakalım, onları sayalım” gibi cümleler kullanarak, onu konuşmaya teşvik edebilir ve hayal gücünü geliştirmesini sağlayabilirsiniz.

Ona hikayeler okuyun.

Kelimeleri söylerken, bir yandan da çocuğunuza, bu şekillerin sayfadaki bilgileri gösterdiğini öğretiyorsunuz. Bir ay boyunca her gece, aynı masalı okuyup tekrarladığınızda, çocuğunuzun yazma da dahil olmak üzere tüm iletişim becerilerini geliştirmesine yardımcı olmuş olursunuz. Masal okuduğunuz sırada, kelimelerin yanı sıra, gördüğü resimler ile de hayal gücünü geliştirmesine ve resim çizerken, daha dikkat çekici seçimler yapmasına yardımcı olacaksınız.

Aceleci davranmayın.

Bir kağıdın üzerine harfleri yazmasını istediğiniz sırada; yapabileceğiniz en önemli şey, çocuğunuzun kendi hızıyla öğrenmesine izin vermektir. Çocuğunuz bunu yapmakta direniyor gibi görünüyorsa ya da ilgisini çekmiyorsa, onu bunu yapmaya zorlamayın. Okuma ve yazmayı öğrenmek için bolca zamanı olacak ve çocuklar bu yetenekleri gelişime hazır olana kadar tam olarak geliştiremezler. Bir şeyleri öğrenme fikri, sizden değil, ondan geliyor olmalıdır. Çocuğunuz, yazı yazmakla ilgilenmiyorsa, sayılarla başlayabilirsiniz. Uzmanlar, çocukların sayıları, harflerden daha kolay öğrendiklerini belirtiyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocukların Konuşma Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Çocukların büyük bir bölümü, konuşmaktan hoşlanır, hatta pek çok kelimeyi bilmiyor olsalar bile! Konuşmak, onlar için eğlenceli olmanın yanı sıra, iletişim...

Kapat