Anne ve Bebek İçin Herşey

Çocukların İstenmeyen Davranışları Nasıl Yönetilmeli?

0 59

Çocuğunuz sizin hiç hoşlanmadığınız şeyler mi yapıyor? Özellikle küçük çocuklar söz konusu olduğunda, onların davranışlarını kontrol altına almak ve olumsuzdan olumluya dönüştürmek mücadele gerektirebilir. Burada altın kural, tutarlı olmak ve bu konuyla nasıl savaşacağınızı öğrenmektir!

Her olumsuz davranışında, küçük çocuğunuzla tüm gün boyunca bir mücadele içinde oluyor olabilirsiniz. Bunun yerine,  sizi gerçekten rahatsız eden en önemli birkaç davranışı listelemeyi deneyin. Örneğin ısırmak. Isırmak, bir çocuğun yaptığı mantıklı bir hareket değildir. Böyle bir durumda ona kızmak yerine; ısırmanın neden güzel bir davranış olmadığını hatırlatmak daha mantıklıdır. Her zaman kararlı olun ve uyguladığınız disiplini sürdürün. Tutarlılık eksikliği, çocukların kafasını karıştırır ve size karşı isyan etmelerine neden olabilir.

Sakin Kalın

Çocuğunuzun kötü davranışlarını engelleyemediyseniz, o halde sakince onunla yüzleşin. Sessiz, rahatsız edici olmayan bir ses tonu ve olumlu kelimeler kullanmaya çalışın. Ona emir vermek yerine, birlikte iş birliği yapmayı önerin. Eleştiri yapmayın; Oyuncaklarını en iyi arkadaşınla paylaşmayacak kadar bencilsin” demek yerine, “bebeklerini paylaşmanı daha çok beğeniyorum” diyebilirsiniz. 3 yaşındaki bir çocuğa koridorda koşamayacağını söylerseniz, sizinle tartışmak isteyebilir. Son olarak, ses tonunuzun ve kelimelerinizin çocuğunuzun artık onu sevmediğinizi düşünmesine neden olmadığından emin olun.

Onu Dinleyin

Çocuklar, dinlendiklerini hissettiklerinde daha iyi hissederler; bu nedenle, mümkün olduğunca çocuğunuzun endişelerini öğrenmeye çalışın. Eğer markette sızlanmaya başladıysa, onun probleminin ne olduğunu sorun. Eğer satın aldığınız çikolatayı orada açmak konusunda ısrarcı davrandığı bir durum yaşıyorsanız, “Bu şekilde hissettiğin için üzgünüm ama kasaya ödeme yapana kadar bir şeyleri açmamıza izin verilmiyor” diyebilirsiniz. Bu, öfkesini azaltacak ve aranızdaki çatışmayı ortadan kaldıracak.

Teklifler Sunun

Bir çocuk bir şeyi yapmayı reddettiğinde, önemli olan kontrolü sağlamaktır. Bu nedenle, okul öncesi çağdaki çocuğunuza, mümkün olduğunda sınırlı bir takım seçenekler sunarak onu kontrol altında tutun. Odasını toplaması için emir vermek yerine; “Önce kitaplarını toplamayı mı yoksa legolarını mı istersin?” diye sorun. Bununla birlikte, seçimlerin sınırlı, spesifik ve kabul edilebilir olduğundan emin olun. Kabul etmeyeceği bir seçenek, aranızda daha büyük çatışmalara neden olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın