Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocukların Dünyası: Oyuncaklar

0 484

Her geçen gün; bebeğinizin zekasının, koordinasyonunun ve kendisine olan güveninin ne kadar geliştiğini gördükçe şaşıracaksınız. Çocuğunuz hangi oyunları seviyor? Topa vurmaya mı yoksa pastel boyalarla resim yapmaya mı ilgi duyuyor? “Hangi yaş grubunda hangi oyunlar oynanmalı?” diye merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Topla Oynama

Oyun oynamak, küçük bir çocuk için her şeydir. Eğlencelidir, evet, ancak aynı zamanda gelişimleri için de hayati bir önem taşır. Bu süreçte, dünyayı keşfediyorlar ve bir şeyler yapmayı öğreniyorlar. Bebeğinizin dikkatini tekrar tekrar ele geçiren oyuncakların genellikle legolar ve toplar gibi en temel oyuncaklar olduğunu fark ettiniz mi? Klasik oyuncaklar, elektronik oyuncaklara göre daha çok yönlüdür, bu tarz oyuncaklar, çocuğunuzla birlikte büyür. Çocuğunuzun, bir bebekten tam olarak gelişmiş bir çocuğa geçiş sürecinde; önceleri sadece ona bakarak başlayacak. Daha sonra yere oturup topu ileri geri sallayacak. Biraz daha büyüdükçe, topu atmaya ve gidip geri almaya başlayacak.

Tahta Bloklar

Çocukların dünyasında en popüler oyuncaklardan biri, tahta bloklardır. Bebeğiniz, yaklaşık 6 aylık olduğunda, ahşap blokları ağzına götürüp onları kemirmeyi sever. Biraz daha büyüdüğünde, iki ahşap bloğu birbirine vurarak gürültü yapabileceğini keşfeder. Yaklaşık 1.5 yaşına geldiğinde, birkaç bloğu üst üste koymaya başlayabilir. Biraz daha büyüdüğünde, bu blokları kulllanarak inşa ettiği yapılar biraz daha uzun olacak ve bebeğinizin koordinasyonu da daha iyi olacaktır.

Pastel Boyalar

Bebeklerin ve çocukların vakit geçirmekten en çok hoşlandığı şeylerden biri de pastel boyalardır. Bebeğiniz 6 aylıkken, boya kalemleri ile oynamak için çok küçüktür. Ona pastel boyalar vermek için, 12 aylık olmasını bekleyebilirsiniz, bu dönemde boyaları tutabilir ve gelişigüzel karalamalar yapabilir. 18 aylık olduğunda, sizin çizdiklerinizi taklit etmeye çalışacak ve biraz daha büyüdüğünde, kendi başına çizim yapmaktan keyif alıyor olacak.

Ayıcık ve Diğer Hayvanlar

Bebeğiniz ortalama 6 aylık olduğunda, bu tip oyuncakların dokusuna ilgi duymaya başlayabilir, bu nedenle bu aylarda pelüş oyuncaklara daha fazla ilgi gösterdiğini gözlemleyebilirsiniz. Biraz daha büyüdüğünde, pelüş oyuncağını alıp kucağında tutarak yanınıza geldiğini gözlemleyebilirsiniz. Bebekler 1 yaşına geldiğinde, genellikle pelüş oyuncaklarına çok sıkı bir şekilde bağlanırlar ve yatmadan önce yanlarına alabilirler.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
18 Ay-24 Ay Bebek Gelişimi Nasıl Olmalıdır?

18.-24. ay arasında gerçekleşecek gelişimsel bu kilometre taşlarını yakından takip edin!  Artık kendi başına beslenmek isteyebilir Çocuğunuz, önündeki kaşığı kendisi...

Kapat