Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocukların Dil Gelişimine Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

0 775

Çocukların dil gelişiminde, anne ve babaların rolü oldukça kritiktir. Çocuğunuzla her konuştuğunda, onun dil gelişimini desteklersiniz. Çocuklarda dil gelişim süreci oldukça şaşırtıcıdır ve birçok anne ve babanın, gerçekten de sabırsızlıkla bekledikleri bir gelişmedir. Aslına bakarsanız, çocukların dil gelişimine yardımcı olmak oldukça basittir; bol bol konuşun ve bol bol dinleyin!

Çocuklarda Dil Gelişimiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Dil gelişimi, çocukların genel gelişiminin önemli bir parçasıdır. Dil gelişimi; çocuğunuzun duygularını, iletişim kurma, ifade etme ve anlama becerilerini destekler. Ayrıca; düşünme, problem çözme, çevresiyle ilişkilerini geliştirme ve sürdürmesini de destekler. Dili öğrenmek ve onu kullanmak, okuma ve yazmayı öğrenmenin de ilk adımıdır.

Çocuğunuzun konuşma becerilerini geliştirme ve dil gelişimine katkı sağlamanın en iyi yolu, çocuğunuzun ilgilendiği şeyler hakkında bolca konuşma yapmaktır. Dil ve iletişim becerilerinin erken gelişmesi, çocukların okuldaki başarıları için de çok önemlidir. Güçlü bir dil ve iletişim becerisi geliştiren çocukların, okula hazır olma şansı daha yüksektir.Ayrıca, okumanın öğrenilmesinde zorluk yaşama ihtimalleri daha düşüktür ve okulda daha yüksek başarı düzeylerine sahip olma olasılıkları daha yüksektir.

Çocukların Dil Gelişimine Nasıl Katkı Sağlanır?

Çocuğunuzla Konuşun

Onunla konuşun. Konuşma sırasında, ona konuşması için sırayı verin ve cevap vermesini bekleyin. Çocuğunuza, hayatının ilk yılındaki bir konuşmacı gibi davranın. Bu, onu konuşmaya teşvik edecek.

Çabalarını Görün 

Bebeğiniz büyüdükçe ve mimiklerini kullanmaya başladıkça, iletişim kurma çabalarına cevap verin. Örneğin çocuğunuz başını salladığında, onun “Hayır” dediğini anladığınızı belli edin.

Günlük Konuşmalar

Gün içinde yaptığınız şeyler hakkında konuşmak, bebeğinizin daha fazla sözcük kullanmaya başlamasının etkili bir yoludur. Her gün, ona anlamlı gelen şeyler hakkında konuşabilirsiniz. Burada anahtar, her seferinde farklı sözcükler ve farklı bağlamlar kullanmaktır.

Birlikte Okuma Yapın 

Çocuğunuzla birlikte düzenli olarak bolca kitap okuyun. Çocuğunuz büyüdükçe, okuduğunuz kitapları da onun seviyesine göre değiştirin ve gittikçe daha zor kitaplar okuyun. Kitap okuduğunuzda, çocuğunuz farklı cümle kalıplarını öğrenir, bu da bir sözcüğü farklı yerlerde kullanmayı öğrenmesine olanak sağlar.

Birlikte Şarkı Söyleyin 

Kelimeleri şarkılarla öğrenmek daha kolaydır. Tekerlemeler, alfabe şarkısı gibi çocuklar şarkıları ile kelimeleri öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Hamilelikte D Vitamini Eksikliği, Otizm Riskini Artırıyor

Yapılan araştırmalara göre, hamileliğin ilk 3 ayında alınan D vitamini takviyeleri, yeni doğan bebeklerde otizm riskini azaltıyor!  Yurtdışında yapılan bir...

Kapat