Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklarda Yaz İshali Nedir? Neler Yapılmalı?

0 483

Bulaşıcı hastalıklardan biri olan yaz ishali oldukça tehlikeli ve dikkatli olunması gerekilen bir çocuk hastalığıdır. Çocuk ve bebeklerin çok fazla su kaybına neden oldukları yaz ishaline biraz daha detaylı olarak bakalım.

Yaz ishali hangi yaşlarda görülür

Yaz ishali daha çok o ile 5 yaş arasında ki bebek ve çocuklarda görülüyor. Yaz ishalini nasıl anlarız diyorsanız bu bebekler için günde 7 kereden fazla sıvı kaka, çocuklar için de günde 3 kez ve daha fazla sıvı kaka şeklinde olması ve bunun fazla sulu olması yaz ishali olarak adlandırılabilir. Bu durumu gözlemlediğinizde zaman kaybetmeden mutlaka doktora başvuru yapmalısınız.

Yaz ishalinde zaman zaman kusma ve ateş görünebilir ama her zaman böyle olması gerekmiyor. Bu sebeple sadece sulu kaka durumlarında da doktora başvuru yapılmalıdır. Önlem alınmadığında vücut aşırı derece de sıvı kaybedecek ve vücut fonksiyonları tehlikeye girecektir.

Yaz ishali neden olur?

Yaz ishali birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. İçilen kirli sular, temizlenmeyen sebze ve meyveler, kirli olan havuz sularına girmek, yeterli el temizliğini yapılamaması, tuvalet gibi hijyenik alanlar, ortak kullanım alanlarında oluşan mikroplar. Yani kısaca oldukça geniş bir alanda mikroplar yaz ishali için zemin hazırlar diyebiliriz. Özellikle çocuklara el temizlik alışkanlığının öğretilmesi çok önemlidir.

Yaz ishali ile rota virüsü aynı mıdır?

Yaz ishali ile rota virüsü aynı gibi dursa da aslında farklı rahatsızlıklar. Rota virüsü çok daha ciddi olup mide bağırsak sisteminde gelişen bir enfeksiyondur ve özellikle 2 ya altı çocukla in çok dikkat edilmelidir. Hatta küçük yaşlarda ki çocukların Rota virüsü olması durumunda hastaneye yatışları ve tedavi edilmeleri bile gerekebilir. Bu sebeple bebekken önerilen rota virüs aşısını aileler dikkate alarak yaptırabilirler.

İshal önleyiciler

İshali engellemek için asla kendiniz ilaç kullanmayınız. Mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bunun yanı sıra evde doktorun da izni ile yemeklerine dikkat ederek daha kolay atlatmalarını sağlayabilirsiniz. Patates haşlama, muz ishale en iyi gelen yiyeceklerin başındadır. Aksi bir tedavi yöntemi bebek ve çocuklarda kalıcı hasar bırakabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Verilir Mi? Ne Zaman Verilir?

Ek gıdaya başlayan çocuklarınız için hem besleyici hem de ona alerji yapmayacak gıdalar ile beslemek oldukça önemlidir. En çok kafa...

Kapat