Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklarda Yabancı Dil Eğitimi Faydaları

0 667

Yıllar boyunca, yabancı dil öğrenmenin önemiyle ilgili çok fazla şey konuşuldu. Bu konuda yapılan çalışmalar; başka bir dil öğrenerek büyüyen çocuklar için inanılmaz psikolojik yararları olduğunu göstermektedir. 

Çocuklarda yabancı dil eğitiminin faydaları; ileride yetişkin olduklarında, yurtdışına gidip de bir fincan kahve siparişi vermekten çok daha fazladır. Amerika’da uzun süreli yapılan çalışmalar, yabancı dil öğrenmenin; küçük çocuklarda zihnin eleştirel düşünme becerilerini, yaratıcılığını ve esnekliğini artırdığını doğrulamaktadır. Yabancı bir dil bilen öğrencilerin, yabancı dil öğrenmeyen yaşıtlarına göre sözel ve sayısal testlerde daha başarılı olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Bu da, yabancı dil öğrenmenin sadece dilsel değil bilişsel bir etkinlik de olduğunu göstermektedir. Beyin, herhangi bir kas gibi, egzersiz olduğunda daha iyi çalışır. Yani, bir dili öğrenmek,  zihinsel kasları güçlendirmeye yardımcı olan kuralları ve kelimeleri ezberlemeyi içerir. Bu yazıda, bebekler ve daha büyük çocuklar için yabancı dil öğrenmenin faydalarının neler olduğunu öğrenebilirsiniz…

Beyni Geliştirir

Yapılan çalışmalar; iki dilli olan kişilerin, tek dilli olanlara göre odaklanma ve dikkat gerektiren görevlerde daha başarılı olduklarını göstermektedir. Küçük yaşlarda ikinci bir dil öğrenmek, zihinsel bir jimnastik sağlar ve bu da, odaklanma konusunda daha başarılı olmayı sağlar.

Sınavlarda Başarıyı Arttırır

10.000’lerce lise öğrencisi üzerinde yapılan araştırmalar, yabancı dil eğitimi almış öğrencilerin, matematik sınavlarında daha iyi bir performans sergilediklerini ortaya koymuştur. Dolayısıyla, çocuğunuzun sayısal derslerde başarılı olmasını istiyorsanız, onu yabancı bir dil öğrenmeye teşvik etmelisiniz.

Anadil Becerileri Gelişir

Yıllar önce insanlar, ikinci bir dil öğrenmenin bir çocuğun kafasını karıştırdığını düşünüyorlardı. Ancak günümüzde, yabancı dil öğrenen çocukların, kendi dillerindeki dil becerilerinin de geliştiğini ortaya koyan çalışmalar bulunmaktadır. Ayrıca ikinci bir dil öğrenen çocukların, okumaya daha erken başladığı ve ikinci dile daha erken maruz kaldıkça başarısının arttığını gösteren çalışmalar bulunmaktadır.

Empati Yeteneğini Geliştirir

Erken yaşta yabancı dil öğrenen çocuklar; bir başkasının bakış açısını anlama konusunda daha iyi performans göstermektedir.

Yaşa Bağlı Bilişsel Düşüşü Önler

Bazı çalışmalar,  düzenli olarak ikinci bir dil konuşmanın  Alzheimer’ı geciktirebileceğini göstermektedir. Ek bir dilin, beynin yürütme işlevini geliştirerek, bilişsel bir rezerv geliştirdiği düşünülmektedir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklerde Kolik Nedir? Nasıl Geçer?

Bebeklerde kolik için mucizevi bir tedavi yoktur; ancak biraz deneme-yanılma yaptıktan sonra, bebeğinize yardımcı olabilecek bir şeyler bulabilirsiniz!  Kolik Nedir?...

Kapat