Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Davranış Bozukluğu Mu?

0 681

Tırnak yeme gibi bazı kötü alışkanlıklar, erken yaşta başlayabilir. Peki, çocuğunuzun tırnak yeme alışkanlığını durdurmasına nasıl yardımcı olabilirsiniz? 

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığının pek çok farklı nedeni vardır. Çocuklarda bu, genellikle stres ve isteksizlikle baş etmenin bir yolu olabilir. Bazen, sıkıldıklarında da tırnak yiyebilirler. Ya da, ona yeni bir görev verdiğinizde ve bunu yapamayacağından endişeleniyorsa, tırnaklarını yemeye başlayabilir. Baş parmak ya da tırnaklarının ağzında olması, onu sakinleştiriyor olabilir. Çocuklar büyüdükçe, bu alışkanlığı bir şekilde durdurabilir ya da devam ettirebilir. Çocuğunuz aşırı endişeli görünüyorsa, bu konu hakkında çocuğunuzun doktoru ile görüşebilirsiniz.

Çocuklar Neden Tırnak Yer?

Çocuklar; merak, can sıkıntısı, alışkanlık ya da taklit gibi nedenlerle tırnaklarını ısırır. Tırnak ısırma ve bununla birlikte parmak emme, burun çekme, saç çekme ve diş sıkma gibi alışkanlıklar, en yaygın sinir alışkanlıklarıdır. Tırnak yeme alışkanlığı, yetişkinlikte devam etme olasılığı en yüksek alışkanlıktır.

Büyümek, çocuğunuzu endişelendiriyor olabilir ve bu baskıların büyük bir bölümü, anne ve babalar için görünmezdir. Çocuğunuz bu alışkanlığı kendini yaralamadan yapıyorsa ya da televizyon izlerken bilinçsizce yapıyorsa ya da sınav gibi belirli durumlarda tırnak yemeye eğilimliyse; bu onun için stresle baş etmenin bir yoludur. Tırnak yeme alışkanlığı, her durumda sonunda kendi başına sonlanır, ancak bu alışkanlık beklediğinizden daha uzun sürdüyse, bu konuda uzman bir doktordan yardım almanızda yarar var.

Anne ve Babalar Ne Yapmalı?

Çocuğunuzun tırnak yeme alışkanlığından vazgeçirmek istiyorsanız, böyle bir alışkanlıkla başa çıkmak için sakin olmaya ve doğru hareket etmeye ihtiyacınız var. Çocuğunuzu tırnaklarını yemekten vazgeçirmek istiyorsanız, bunu onu utandıracak ya da cezalandıracak bir şekilde yapmamalısınız. Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı, kırılması zor bir alışkanlıktır.

Bizim tavsiyemiz; çocuğunuzun tekrar tekrar tırnaklarını yediğini fark ettiğinizde, duruma nazikçe müdahale etmenizdir. Ne kadar uzun süre bu alışkanlığını sürdürürse, durması da o kadar zor olacaktır. Pek çok ebeveyn; çocukların tırnaklarına özel bir oje sürmek, parmak uçlarını bandajla sarmak gibi çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bu yöntemlerin başarılı olduğu durumlar olsa da, genellikle başarısız sonuçlanmaktadır. Bu noktada, çocuğunuzun dikkatini küçük zaferleri kutlamaya yönlendirebilirsiniz. Ona kızmak ve azarlamak yerine, daha yumuşak bir yaklaşım benimsemeyi deneyin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuğum Başkalarına Vuruyor, Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun vurma davranışına neden olan şeyler ve bu konu hakkında neler yapabileceğinizi öğrenin! 1-2 Yaş Çocuklarda Vurma Davranışı Bu yaş...

Kapat