Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklarda Tip 1 Diyabet

0 635

Tip 1 diyabet, 7/24 sorumluluk gerektirir ve bu çok zor olabilir. Ancak daha kolay olabilir ve bu konuda yapabileceğiniz pek çok şey vardır.

Korkuyor olabilirsiniz, belki de tükenmiş hissediyorsunuz. Ya da, insülini anlayamayacağınız, çocuğunuzun parmağından nasıl çıkaracağınız konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. Çocuğunuza tip 1 diyabet teşhisi konulduğunda, öğrenme süreci zaman gerektirir, ancak tip 1 diyabet yönetilebilirdir.

Tip 1 Diyabet Nedir?

Diyabet, vücudun kan şekerinin düzenlenmesinde bir problem yaşamasına verilen addır. Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere iki ana tip vardır. Tip 1 diyabet; pankreasın gıdaya enerji vermek için ihtiyaç duyduğu hormon olan insülin üretimini durdurduğu bir hastalıktır. Bir çocuk Tip 1 diyabetse, vücudunun bağışıklık sistemi aslında pankreastaki insülin üreten beta hücrelerine saldırır ve yok eder. Tip 2 ile vücut insülin üretir, ancak etkili bir şekilde kullanamaz.

Tip 1 diyabet, çocuklarda en sık görülen kronik hastalıklardan biridir ve her yıl sayısında artış görülmektedir. 2001-2009 yılları arasında, 20 yaş altında Tip 1 diyabeti olan çocukların sayısı, %23 artış göstermiştir. Tip 1 diyabet, özellikle son 25 yılda, gerçekten salgın hale geldi. Uzmanlar, Tip 1 diyabetin, hem genetik hem de çevresel tetikleyicilerin bir sonucu olarak ortaya çıktığına inanıyorlar. Beslenme ve egzersiz ile ilgisi yoktur ve önlenemez. Peki, çocuğunuzda tip 1 diyabet varsa, ne yapmalısınız? Aşağıdaki bilgiler, yol haritanızı oluşturmanızda yardımcı olabilir…

  • Çocuğunuzun Tip 1 diyabeti varsa; artık pankreası insülin üretmez. Dolayısıyla, kan şekeri seviyesinin dengede tutulması için çocuğunuzun artık; böbrek yetmezliği ve kalp hastalıkları gibi ciddi uzun vadeli komplikasyonlardan kaçınmak için enjeksiyon yoluyla insülin alması gereklidir.
  • Tip 1 diyabetin tedavisi yoktur, ancak doğru bir yol izlenerek yönetilebilir. Şimdilik, çocuğunuzun kan şekeri seviyelerini gün içerisinde birçok kez kontrol etmeniz gerekiyor.
  • Bu kontrolü, bir parmağının ucundan bir damla kan alarak ve bu kanı bir şeker ölçüm cihazına yerleştirerek yapacaksınız.
  • Her ölçümün sonucunu; çocuğunuzun ne kadar insüline ihtiyaç duyduğuna dair bir kılavuz olarak kullanacaksınız.
  • Ölçüm yapmak, ilk başta can sıkıcı olabilir ancak çocuklar genellikle birkaç hafta içinde buna alışırlar.

Çocuğunuzun tip 1 diyabeti olduğunu öğrendikten sonraki süreçte, doktorunuzla yakın bir şekilde çalışın ve şuanda mevcut olan en iyi ilaç ve teknolojileri kullanın. Çocuk doktorunuza ek olarak; bir endokrinolog (şeker hastalıkları uzmanı), bir diyetisyen ve bazen de ailenizin bu yeni rutine uyum sağlamasına yardımcı olmak için bir psikolog ile de görüşmeniz gerekebilir. Siz bu konuları iyi yönetirseniz, çocuğunuz da tip 1 diyabet ile daha iyi mücadele edecektir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Göz Nezlesi: Ne İyi Gelir?

Göz nezlesi belirtileri; genellikle şişmiş, kızarmış ve sulanmış gözlerdir. Göz nezlesini nasıl önleyebileceğinizi ve nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenin! Göz Nezlesi...

Kapat