Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Televizyon Nasıl Sınırlandırılır?

0

Özellikle evde bir şeylerle uğraştığınız zamanlarda, televizyon, çocuğunuz için bir bebek bakıcısı gibidir. Çocukların kendi başlarına kullanabilecekleri elektronik cihazlar söz konusu olduğunda, televizyon çoğu zaman en rahat hissettiren cihazdır. Ancak çok fazla televizyon, bir problem anlamına geliyor.

Televizyonun kullanım saatlerini sınırlandırmak, hem siz hem de çocuğunuza fayda sağlar. Her ne kadar çocuklar, televizyona sınır getirmeyi tercih etmeseler de, televizyon izlemeyi kısıtlayan kurallar, çocukları bağımsız olarak oynamaya ve kendilerini eğlendirmeyi öğrenmeye daha fazla fırsat veriyor.

Televizyonu Sınırlandırmak

Amerikan Pediatri Akademisi, çocukların günde 1-2 saat televizyon izlemelerini öneriyor. Sınırlar, günde belirli bir saat sayısını ayarlamak veya haftanın belirli saatlerinde veya günlerinde TV saatine izin vermek şeklinde olabilir. Belki de, bazı televizyon programlarına izin vermeyi deneyebilirsiniz. Okul dönemi boyunca, yalnızca hafta sonları izin vermek, en iyisidir. Yaz aylarında, bu sınırları biraz genişletebilirsiniz.

Ne İzleyeceği Hakkında Kurallar Ayarlayın

Açıkçası, çocuğunuzun televizyonda ne varsa onu izlemesine izin vermek istemezsiniz. Ancak, siz evde başka bir şeylerle uğraşırken, bir programı izleyip izleyemeyeceğine karar vermeniz beklenemez. Önceden kaydedilmiş bir programı seçmek, bu sorunu önlemenize yardımcı olabilir. Böylece çocuğunuz, uygunsuz bir şeyler izlememiş olur.

Ne İzleneceğine Kim Karar Verecek?

Eğer birden fazla çocuğunuz varsa, bu önemli bir kuraldır. Çocuklar genellikle bu kuralları kendileri kurarlar, ancak her zaman adil değil olmazlar. Çocukları çatışmalarını engellemek için kuralları düzeltmeniz gerekebilir.

Televizyon İçin Alternatifler Planlayın

Çoğu çocuk televizyondan hoşlanıyor olsa da, bu onu izlemelerinin mutlak nedeni değildir. Çoğunlukla, sıkıldıkları için televizyon izlerler. Bu nedenle, farklı aktiviteler planlayarak, ona yardımcı olabilirsiniz.

Kuralları Uyguluyor Mu?

Televizyon izleme ile ilgili koyduğunuz kuralları takip ettiğinden emin olmak için kontrol etmeniz gerekiyorsa, muhtemelen kuralları uygulamıyor demektir. Çocuğunuzun izin verilenden daha fazla ya da uygun olmayan programlar izlemesi durumunda, sonuçları net bir şekilde dile getirin. TV izlemenin bir ayrıcalık olduğunu vurguladığınızdan emin olun. Çoğu çocuk, bir ayrıcalığı kötüye kullandığınızda, bunun kaybedileceği fikrini kavrayabilir.

Birlikte İzleyin

Çocuğunuzla birlikte televizyon izleyin. Birlikte televizyon izlemek; çocuklara, daha sofistike izleyiciler olmalarına yardımcı olma fırsatı sunar.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın