Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Skolyoz Nasıl Belli Olur?

0

Çocukluktan başlayan Skolyoz hastalığı, omurga eğriliğini meydana getiriyor. Hastalığın erken teşhis edilememesi büyük bir tahribat yaratıyor ve tedaviyi imkansız hale getirebiliyor. Ne kadar çabuk tespit edilirse ve önlemler alınırsa o denli önüne geçilebilir. Peki Skolyoz çocuklarda nasıl tespit edilir ve neye dikkat etmek gerekir bir bakalım.

Aileler çocukların büyüme aşamalarını dikkatli bir şekilde kontrol altına almalıdır hem hekim hem de kendileri gözlem yaparak Skolyoz hastalığının da teşhisini kolayca saptayabilirler.

  • Meme uçlarında orantısızlık var ise
  • Çocuğun sırt kısmına bakıldığında, kaburga kısmının bir tarafta daha çıkıntılı olduğunu görüyorsak
  • Bel çukur eğilimlerinin orantısı aynı değilse
  • Sol omuz, sağ omuza oranla daha yukarıda ya da aşağıda ise
  • Çanak kemiğinin biri yukarıda biri aşağıda ise
  • Çocuğa arkadan bakıldığında bir tarafa daha yatkın ise Skolyoz hastası olarak şüphelenebilir.

Sizler bu durumları gözlemliyorsanız o halde hemen bir ortopedi ve Travmatoloji doktorunuza başvuru yaparak gerekli tahlillerin yapılmasını isteyebilirsiniz. Özellikle erken teşhis edilmesi ve hemen önlem alınması gerekilen bir hastalıktır. Çocuklarda bu rahatsızlığın en çok görülme yaşı ise 0 ile 5 ve 10 ile 15 yaş arasında ortaya çıkmaktadır.

Skolyoz tedavisi

Eğer erke dönemde teşhis edilirse, doktorlar hemen bir tedavi programına başlıyor olacaklardır. Genellikle korse kullanımı başlar ve kontrol altına alınır. Eğer geç kalınmış bir hatsa ise o halde ameliyat gerekebilir. En son evrede fark edilirse yani oldukça geç kalınırsa da, ameliyat oldukça riskli bir döneme girer ve birçok zararı ce yan etkisi ortaya çıkabilir.

Bu sebeple çocuklarınızın gelişim aşamalarını her zaman kontrol altında tutmalısınız. Sizin şüphelendiğiniz ya da çocuğunuzun size söylediği varsayımları dikkate almalısınız hatta her zaman ikinci bir göz daha iyi görür. Bu sebeple yakın çevrenizin söylemlerine de kulak vermeli ve dikkate almalısınız. Özellikle ergenlik döneminde kızlar, göğüs çıkıntılarını yok etmek için de farklı şekil duruşları ortaya çıkabilir. Bunu da iyi ayırt edip onlara, doğru duruş ve oturuşun önemi anlatılmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın