Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Şeker Tüketimi

0

Şeker hakkında okuduğunuz her şeye inanıyorsanız; şekerin hepimizi öldürmeyi bekleyen bir zehir bombası olduğuna ikna olacaksınız. Ancak, okuduğunuz her şeye inanmayın! Gerçek şu ki, şeker zehirli bir madde değildir. Çocuğunuz, hayatını riske atmadan bir kurabiye yiyebilir. Yine de, çocukların yüksek şeker içeren bir beslenme şeklinin, iyi olmadığı da doğrudur. Peki, buradaki “çok”, tam olarak ne anlama geliyor?

Uzmanlar; meyve ya da süt ürünlerinde bulunan doğal türden şekerden değil, sonradan ilave edilen şekerden endişe edilmesi gerektiğini savunuyor. Sade yoğurt ya da sütte de şeker var, ancak bu doğal bir şey. Ancak, çocukları eklenmiş şekerden uzak tutmak o kadar da kolay değildir. Özellikle de bir doğum günü partisi ya da dışarıya çıkmanız gerektiğinde, şekerden uzak durmak imkansız görünebilir. Burada önerimiz; çocuğunuzun kaç gram şeker aldığını saymak yerine, evde en çok hangi şekerli yiyecek ve içecekleri tükettiğiniz ve bunu azaltmanın bir yolu olup olmadığını bulmaktır.

Alışkanlıkları Değiştirin

Çocuğunuz her akşam çikolatalı süt içmeyi alışkanlık haline mi getirdi? Onun yerine ballı süt verebilir ya da muzlu süt hazırlayabilirsiniz.

Eve gazlı içecek satın almayın ya da ara sıra satın alın. Sonuç olarak, şekeri tamamen kesmeye gerek yoktur, bu gibi küçük değişimler, çocuğunuzun daha az şeker almasını sağlayacaktır.

Özel Günlerde Onu Zorlamayın

Doğum günleri, çeşitli tatiller ve diğer özel etkinliklerde, çocuğunuzu şekerden uzak tutmak için çaba sarf etmeyin. Tabi ki her şeyin fazlası zarar, ancak çocuğunuz pastadan yemek istediğinde, elindeki pastayı ondan almayın. Özel günleri, gündelik hayatınızdan ayırın.

Doğru Besinlere Yönlendirin

Çocuklar, bir şeyin uzun vadeli sonuçlarını anlama konusunda becerikli değildir. Doğru besinleri seçmek konusunda size ihtiyacı var. Akşamları dışarıdan sipariş vermek yerine, evde yemek hazırlamayı alışkanlık haline getirin. Çalışan bir anneyseniz ve dışarıdan yemek sipariş etmek zorunda kalırsanız, fast food gıdalar yerine, sağlıklı ev yemekleri hazırlayan restoranlara yönelin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın