Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Pnömokok (Zatürre) Aşısının Önemi

0

Çocuklarda Pnömokok (Zatürre) Aşısının Önemi

Pnömokok, diğer adıyla zatürre dünya genelinde en fazla ölümlere sebep olan bulaşıcı hastalıklar arasındadır. Her yaşta ortaya çıkabilen pnömokok en fazla küçük yaşlardaki çocukları etkiliyor. Bu nedenle çocuklarda pnömokok aşının önemi oldukça büyüktür. Pnömokok bir akciğer iltihabıdır ve belirtileri şu şekildedir;

  • Tipik Zatürre: Çoğunlukla üst solunum yollarının enfeksiyonu ile ortaya çıkar. Öksürük, nefes darlığı, yüksek ateş, balgam, iştahsızlık, titreme, nefes alıp verirken göğüste batma gibi belirtiler gösterir.
  • Atipik Zarürre: Çok sinsi bir şekilde ortaya çıkar ve ateş çok yüksek olmaz. Kuru öksürüğe karşılık balgam meydana gelmez. Hatta nefes darlığı, genel durum bozukluğu ve göğüs ağrısı gibi şikayetler de olmaz.

çocuklarda pnömokok aşısı

Çocuklarda Pnömokok Nasıl Teşhis Edilir?

Çocuklarda pnömokok teşhisi ilk olarak aile bireylerine düşmekte ve ateş, öksürük, nefes darlığı gibi durumlarda hemen doktora başvurulmalıdır. Doktor, akciğeri dinleyerek tanı koymaya çalışır ama en önemli teşhis akciğer röntgeni ile sağlanır. Ancak bazen tomografi de yapılabiliyor ve balgam, kan incelemeleri sonucunda hangi mikrobun pnömokoka sebep olduğu araştırılmaktadır.

Pnömokok, kesinlikle ihmal edilmeden acil şekilde tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Çünkü pnömokoka bağlı olarak gerçekleşen ölümlerin %40 oranın ilk 24 saatte olmaktadır. Bu durum çocuklarda pnömokok aşının önemini bir kez daha anlamlı kılmıştır.

Pnömokok Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi için önemli olan en doğru antibiyotiğin seçilmesi ve yeterli sürede ve dozda kullanılması gerekir. Ayrıca öksürüğün azalması ve ateşin düşürülmesi amacı ile de ilaçlardan faydalanılabilir. Pnömokok hastalığı bulunan kişilerin en az 1 hafta yatak istirahati yapması önemlidir. Bu hastalıkta tedavi avcılar escort için geç kalınması ölüm riskini çoğaltır.

çocuklarda pnömokok aşısı

Pnömokok Hastalığı İçin Kimler Risk Grubunda?

  • Yaşlılar
  • Bağışıklık sistemi zayıflayanlar ve yetersiz beslenenler
  • Özellikle 2 yaş altındaki çocuklar
  • Sigara kullananlar ve kapalı alanlarda hava kirliliği yaşayanlar
  • Pnömokok bazı durumlarda bulaşması engellenemez. Bu hastalık için çoğu kişilerde hastalık bulgularına rastlanmaz ve sağlıklı görünen taşıyıcılar bu hastalığı taşır.

Pnömokok’tan korunmak için çocuklarda pnömokok aşısının önemi fazladır ve mutlaka yapılması gerekir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın