Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Okul Kaygısı Nedenleri

0

Okul ile ilişkili stres, her yaştan çocuklarda yaygın bir durumdur. Bu, genellikle en belirgin olarak, okulun yeniden başlamak üzere olduğu yaz sonunda görülür ancak yıl boyunca devam edebilir. Peki, okul stresi ve kaygısı nereden geliyor? Sosyal ve akademik faktörler ve gizli stres tetikleyicileri, okul kaygısında önemli bir rol oynuyor!

Sosyal Stres Kaynakları

Pek çok çocuk, okulda karşılaştıkları sosyal durumlarda bir miktar stres hissedebilir. Bu konulardan bazıları, büyümeye yönelik önemli fırsatlar sağlarken, dikkatle ele alınmalıdır.

Öğretmen Kaygısı

Bir öğretmen ile yaşanan iyi bir deneyim, çocukların hayatında kalıcı bir izlenim sağlayabilir, bu nedenle, kötü bir deneyim de önemlidir. Öğrenci ve öğretmen arasında bir uyumsuzluk varsa, bir çocuk okul veya kendi yetenekleri hakkında kalıcı olumsuz duygular oluşturabilir.

Arkadaş Kaygısı

Öğrencilerin büyük bir bölümüne göre sınıf arkadaşları, okula gitmenin en iyi yanıdır. Ancak, arkadaş faktörü, bazen stres kaynağı da olabilir. Bir çocuk: yeterince arkadaş edinemediğinde, sevdiği arkadaşı ile ayrı sınıflara düştüğünde, başka biriyle iletişim kurmada problem yaşadığında ya da sınıf arkadaşının baskısı ile ilgili endişeleri varsa, stres altında hissedebilir ve çocukta okul kaygısı gelişebilir.

Program Yoğunluğu

Son yıllarda çocuklar, okul hayatında her zamankinden daha fazla yoruluyor. Çocuklarının, diğer çocukların bir adım önüne geçmesini isteyen aileler, onları çok fazla müfredat dışı etkinliğe kaydettiriyor. Çocuklar büyürken, okul dışı faaliyetler daha zor hale gelebiliyor. Bu da, çocuğun okula gitmek istememesine ve bir okul kaygısı gelişmesine neden olabiliyor.

Aile Zamanlarının Olmaması

Çocuğun ev hayatındaki yoğunluk ve anne-babasının yoğun programlarından dolayı; çocuklarda okul kaygısı gelişebiliyor. Aile, evde birlikte vakit geçirmek konusunda başarılı olamıyorsa, aile ile geçirilen zamanın eksikliğinden dolayı, bu gibi durumlar ortaya çıkabiliyor.

Uyku Düzensizliği

Çocuklarda okul kaygısı geliştiren bir diğer durum da uyku düzensizliğidir. Uyku düzensizliği, ne yazık ki yalnızca yetişkinlerin yaşadığı bir durum değildir. Ev ödevi, ders dışı etkinlikler, aile zamanları derken, çocuklar  ihtiyaç duyduklarından daha az uyuyabiliyor. Uyku eksikliği; okulda bilişsel işlevin zayıflamasına, koordinasyon eksikliğine, moral bozukluğuna ve diğer olumsuz etkilere de yol açabilir. Bu da, ilerleyen dönemlerde akademik başarısızlığa ve buna bağlı olarak da okul kaygısına yol açabiliyor.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın