Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklarda Öğrenme Gecikmesi Geçici Olabilir Mi?

0 490

Öğrenme güçlüğü, çocukluk yıllarında ve genellikle bir yetişkin olana kadar, yetenekleri ortalamanın altında görülen kişilerde görülür. Okul hayatının ilk yıllarda, öğrenme dereceleri vasattır. Genellikle, herhangi bir sanat dalında da yetenek göstermezler. Ancak bir noktada, bir şeyleri iyi yapmaya başlayabilirler. Üniversiteye geldiklerinde; lisede ortalama bir öğrenciyken, bir anda notları AA’ya doğru gider. Ya da iş yerinde, fark edilmeyen bir çalışan iken, bir anda iş yerini yıldızı olmaya doğru gidebilir.

Bununla birlikte, bu değişim bir gecede sihirli olarak gerçekleşmez. Daha çok, belirli bir zamanda gerçekleşen bazı olaylar tarafından tetiklenir. Vasat bir öğrenci, üniversiteye geldiğinde ilgisini çeken bir ders alır, burada öğrenciyi daha üst seviyeye taşıyan, ilgi odağıdır. Ya da iş yerinde, kişinin ilgisini tetikleyen yeni bir proje olabilir. Bu da, daha önce eksik olan rekabet duygusunu geliştirebilir.

Geç Öğrenen Bir Çocuğun Motivasyonu 

Geç öğrenen bir çocuk, bir anda akıllı ya da yetenekli hale gelmez. Büyük olasılıkla, içsel olarak bir şekilde motive olmuştur. Bu çocuklar, notlar ya da övgü ile motive olmazlar, daha çok öğrenme ya da başarma hazzı ile motive olurlar. Geç öğrenen bir çocuk, onu ilgilendiren bir şeyi bulduğunda, onu ilgiyle takip etmeye başlayarak, bir anda büyük bir ilerleme kaydedebilir.

Örneğin, lisede başarısız olan bir öğrenci, üniversitede psikoloji dersi aldığında, onu ilgiyle takip edebilir ve bu alanda kariyer yapmayı hedefleyebilir. Ya da, akvaryumu hiç gezmemiş genç bir yetişkin, sonrasında deniz yaşamı ile ilgilenmeye başlayabilir. Tutkulu bir ilgiyi keşfetmek; bir çocuğu sıkı çalışmak ve mükemmelleştirmek için motive edeceğinden, çocuğunuza çok çeşitli konu ve aktiviteleri tanıtmak iyi bir fikirdir.

Çocuğunuz henüz, bir şeyler konusunda istekli ve motive görünmüyor olsa da, doğru adımlarla onu öğrenmeye istekli ve motivasyonu yüksek olan birine dönüştürebilirsiniz. Tabii ki, motivasyon okul ile ilgili olmayabilir. Örneğin, çocuğunuz elektroniğe ilgi duyuyor olabilir; ancak, böyle bir konu okulda öğretilmediğinden, okul hayatında henüz bir değişiklik göremeyebilirsiniz. Ancak, bu ilgiyi keşfettiğinde, çocuğunuz başarılı bir elektrik mühendisi olmaya karar verebilir. Dolayısıyla, çocuğunuz okulda başarılı değilse, üzülmeyin. Onun yerine, ilgilerini keşfetmesi ve başarması konusunda ona yardım etmeniz, çok daha doğru bir hareket olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocukların Yazma Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Yazmak, konuşmak kadar kolay değildir; ancak iletişim kurmanın ve dili kullanmak öğrenmenin bir parçasıdır. Bu basit  ipuçları ile, çocuğunuzu yazı yazmaya...

Kapat