Anne ve Bebek İçin Herşey

Çocuklarda Öfke Kontrolü Nasıl Sağlanır? Nasıl Davranılmalı?

0 43

Bebekler kendilerini keşfetmeye başladıkları andan itibaren; artık bazı duygularını daha kolay bir şekilde dışa vurmaya başlıyorlar. 2 yaşında başlayan sendrom da bunun bir göstergesi… Birçok şeyi ağlayarak isteme, istediği olmadığında ağlama krizleri anne ve babaları oldukça yoruyor. Bu zaman zaman her yaş grubunda görülmeye de devam ediyor. Peki çocuklarda öfke kontrolü için neler yapılabilir.? Çocukların öfkeleri nasıl yönlendirilmeli bir bakalım.

Çocuklar Neden Öfkelenirler?

Çocuklar kendilerini size ifade etmek istediklerinde ve size bunu anlatamadıklarında ya da istedikleri bir şey verilmediğinde bu durumu hemen ağlayarak ya da bağırıp çağırarak göstermeye başlayabilir. Burada önemli olan büyüklerin çocuğuna doğru yaklaşması ve durumu kontrol altına alması olacaktır.

Çocuk Öfkesine Ne Zaman Müdahale Edilmelidir?

  • İstemediği bir şey olduğu da saldırgan oluyorsa
  • Sürekli birçok şeye öfkeleniyorsa
  • Öfke nöbetleri 4 yaşından sonra da devam ediyorsa
  • Günde 3 kez öfke krizleri yaşıyorsa

Aslında baş edebileceği konularda bile sizlerden öfke ile yardım istiyorsa artık bir dur demenin zamanı geldi demektir. Uzmanlar genelde ufak öfke nöbetlerinde çocuğu kendi başına bırakmanızı önerirler ama bu elbette her zaman doğru olan olmayabilir.

Öfke Nöbetinde Anne ve Baba Ne Yapmalıdır?

Çocuk karşısında onu anlayan birinin olmasını ister. Sizler de bu durumda saldırgan ve öfkeli olursanız anlaşmanız oldukça güç olacaktır. İlk olarak ona kızmadan onun öfkesinin bir nebze geçmesini bekleyiniz ve sonrasında ise naif bir ses tonu ile onu anladığını ve konuşmak istediğinizi bildirebilirsiniz. Çocuğunuz sakinleştiğinde onu tebrik edip normalin bu olduğunu sözlerinize mutlaka eklemelisiniz.

Çocuklar öfke kontrolünü biraz da anne ve babadan öğrenirler. Sizlerin bu dönemde sakin kalmanız daha kontrollü olmanızı sağlıyor olacaktır. Çocuğunuz ile daha fazla aktivite geçirerek onunla bağınızı dağa güçlendirebilirsiniz. Birçok çok geri planda kaldığı için aslında ailesi ile iyi vakit geçirmedikleri için öfke kontrolü yaşar. Bu durumu fark ediyorsanız mutlaka beraber zaman geçirecek aktiviteler bulmalısınız.

Çocuğunuz öfkelendiğinde ve bir şeyi bu yol ile istediğinde ona o istediğiniz asla vermeyiniz. Bir kere bile vermeniz onun hep bu yola başvurmasını sağlayacaktır. Öfkesi bittikten sora yaptığının hata olduğunu ve bu sebeple istediğine de bu şekilde kavuşamayacağını aktarmalısınız. Başka bir zaman normal bir davranışında ise o istediği şeyi ona vermek doğruyu en güzel şekilde gösteriyor olacaktır.

İleri durumlarda ya da sizin başa çıkamadığınız konularda mutlaka bir uzman yardım alınız. Özellikle kalabalık bir aile yaşıyorsanız bu süreci genellikle anne ve baba olarak üstlenin. Daha fazla kişi çocuğu daha fazla öfkelenmesine neden olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Devamını oku:
1 Yaşından Önce Bebeğe Verilebilecek Besinler

Kapat