Anne ve Bebek İçin Herşey

Çocuklarda Obezitenin Riskleri Nelerdir?

0

Çocuklarda kilo problemi, giderek artış gösteriyor. Bu sorunu kapının dışında tutmak ve çocuğunuzu obezitenin risklerinden korumak, ona yapabileceğiniz en büyük iyiliklerden biridir. Peki, çocuklarda obezite nasıl bir risk oluşturuyor? Onları obezite ve obeziteyle ilişkili hastalıklardan korumak için neler yapmalı? Gelin, tüm bu soruların cevabına birlikte bakalım…

Çocukluk çağında obezitenin, vücuda çeşitli şekillerde zararlı etkileri olabilir. Obez çocukların, şu hastalıklara sahip olma riski daha yüksektir;

  • Kardiyovasküler hastalık için risk faktörleri olan yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol,
  • İnsülin direnci ve tip 2 diyabet riskinde artış,
  • Uyku apnesi ve astım gibi solunum problemleri,
  • Eklem problemleri ve kas iskelet rahatsızlığı,
  • Karaciğer yağlanması, safra taşı,
  • Mide ekşimesi,
  • Ayrıca, obez çocuklarda, hem çocukluk çağında hem de yetişkinliğe geçişte, zayıf benlik saygısı gibi daha büyük sosyal ve psikolojik problemler de görülmektedir.

Tip 2 diyabet, eskiden yalnızca yetişkinlerde görülen, kilo ile ilgili bir hastalıkken, artık 4 yaşın altındaki çocuklarda da sıklıkla görülmektedir. Yüksek kolesterol ve tansiyon problemleri de artık daha erken yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Günümüz çocukları, modern Türkiye tarihinin anne ve babalarından daha kısa yaşam süren ilk nesil olabilir.

Peki, neden bu kadar fazla çocuk kilo alıyor? Aslında bunun nedeni, yetişkinler ile aynı nedenlerden kaynaklanıyor: fazla kalori alımı ve az egzersiz. Yetişkinler, evde sağlıksız beslenme ve yaşam alışkanlıklarını çocuklarına aktarıyor. Çocukluk obezitesi, gerçekten bir aile meselesi. Dolayısıyla, bunun ortadan kalkması ve önlenebilmesi için, bütün ailede değişimler gereklidir. Burada güven verici olan şey, çocukluk çağında obezitenin önlenmesinin, düşündüğünüzden daha kolay olmasıdır. Obezitede genler de rol oynasa da, yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri büyük farklar yaratıyor. Obezite ortaya çıkmadan önce, önlemleri alırsanız, işiniz çok daha kolay olacaktır.

Uzun Vadeli Riskler

Çocukluk yıllarında obez olan kişilerin, yetişkin olduklarında obez olma riski daha yüksektir. Yetişkinlik yıllarında obezite; kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve bazı kanser türleri dahil olmak üzere, birçok sağlık problemi ile ilişkilendirilmektedir. Eğer çocuğunuz fazla kilolu ise, yetişkinlik yıllarında obezite daha ciddi boyutlara ulaşabilir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın