Anne ve Bebek İçin Herşey

Çocuklarda Obezite Tedavisi ve Yapılacaklar

0 517

Çocukların kilolu olması, genellikle aile büyüklerinin hoşuna giden bir şeydir. Çocuğun zayıf olmasından korkan çok sayıda anne, baba ve hatta anneanne ve dede var; ancak kilolu çocuk, sağlıklı çocuk demek değildir. Öncelikle bunu net olarak algılamak gerekir. Özellikle çocuklarda obezite son yıllarda oldukça artış göstermeye başladı.

Peki obezite sadece dış görünüş müdür? Elbette hayır! Çocuklarınız gelişsin diye yedirdiğiniz ve içirdiğiniz içecekler daha doğrusu zararlı abur cuburlar aslında onu birçok hastalığa doğru itmeye başlıyor…

Obezitenin Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir?

Özellikle çocuk yaşta başlanılan obezite şeker hastalığın olmasına, metebolik soruların baş göstermesine kızlarda ileride adet ağrılarına, böbrek hastalıklarına, solunum yolu rahatsızlıklarına ve daha birçok hastalığa zemin hazırlamaktadır. Her zaman fazla kilo insan hayatını tehlikeye atmaktan ve onu yormaktan başka bir işe yaramıyor.

Çocuklarda Obezite Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer çocuğunuzun kilosu, ideal kilo oranlarının üstündeyse buna müdahale etmeli ve mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Elbette normal sınırlardaysa ya da çok az bir oranda üstünü geçtiyse onu kendiniz de sağlıklı beslenmeye iterek kolayca başarıya ulaşabilirsiniz. Ama özellikle kilolu çocuklarda uzman yardımı almak şart diyebiliriz.

Bu konuda aile çocuğuna karşı çok hassas oluyor ve özellikle onu sevdiği şeyleri yasaklayarak ya da ona doğru yol çizerek zayıflamasına yardımcı olamamaktadır. Bu sebeple her zaman çocuklar için hizmet veren obezite tedavisi uygulayan diyetisyenler ile çalışmalısınız. Çocuğunuzun cinsiyeti, yaşı ve boyu programını belirleyecek ve hem keyifle hem de istenilen şekilde zayıflamaya başlatılacaktır.

Amaç çocuğunuzu sadece içinde bulunduğu kilodan kurtarmak değil. Amaç çocuğunuza sağlıklı beslenmeyi aşılamak ve ilerisi için de nasıl beslenmesi gerektiğinde ona ufak tüyolar kazandırmak olacaktır.

Çocuk obezite tedavisinde bol hareket ve sağlıklı yiyeceklerin olması şarttır. Bu dönem çocuk için ne kadar zorlu ise sizin içinde o denli zordur. Çocuğa yeme deyip kendiniz abur cuburları yerseniz elbette bir arpa boyu kadar yol alamazsınız. Ailece bir değişiklik yapacak ve hayatınıza bolca hareketi sporu katıyor olacaksınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

Önceki yazıyı okuyun:
Bebeklere Hangi Besinler Gaz Yapar?

Bebekler özellikle ilk aylarda gaz problemleri ile sınanmaya başlıyor. Peki hangi gıdalardan uzak durmaları gerekiyor? Gelin isterseniz, bebeklere gaz yapan...

Kapat