Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Mevsimsel Alerji

0

Uzmanlar, çocukların %10’undan fazlasında mevsimsel alerji görüldüğünü belirtiyor. Mevsimsel alerjileri tedavi etmek için piyasada çeşitli ilaçlar olsa da, küçük çocuklar söz konusu olduğunda, ilk seçenek ilaçlar olmamalıdır. Çocuklarda mevsimsel alerji, bir bağışıklık tepkisidir. Bir toz ya da polen gibi zararsız bir madde, histaminin kan dolaşımına salınmasını tetikler. Histamin, aşağıdaki alerji belirtilerinden sorumlu olan kimyasaldır:

  • Hapşırma,
  • Burun tıkanıklığı,
  • Burun akıntısı,
  • Kaşıntılı ve sulu gözler,
  • Ağız veya boğaz kaşıntısı,
  • Hırıltı öksürük,
  • Solunumda zorlanma,
  • Göğüste sıkışma

Mevsimsel alerjiler, ağaçlardan, otlardan, yabani otlardan ve diğer bitkilerden elde edilen polen üretiminin artmasıyla ilgilidir. Çocuğun tepki gösterdiği polen türlerine bağlı olarak, çocuklarda mevsimsel alerji, ilkbahardan başlayıp sonbahara kadar devam edebilir.

Mevsimsel Alerjilere Karşı Ne Yapmalı?

Çocuklarda mevsimsel alerji ile başa çıkmanın en iyi yolu, bunu önlemektir. Çocuğu evde tutarak, pencereleri kapatarak ve evde hava sirkülasyonu yaparak, polene maruz kalmayı en aza indirerek bunu yapabilirsiniz. İlkbaharın ilk günlerinde, ağaç polenleri ilk şüphelilerdir. Alerji için ilaç kullanmaya karar verirseniz, çocuklar için formüle edilmiş olanları tercih edin.

Ne Yapmamalı?

Çocuklar ve alerji söz konusu olduğunda, özellikle de çocuk nefes almada zorlanıyorsa, sürekli veya kötüleşen semptomları asla göz ardı etmeyin. Ciltte döküntü, şişme ve yüksek ateş, başka tehlikeli belirtilerdir. Bunlardan herhangi biri ile karşılaşmanız durumunda, derhal tıbbi yardım almanız tavsiye edilir. Mevsimsel bir alerjinin çocuğun yaşam kalitesine müdahale etmesi durumunda, çocuk doktorunuzdan bir randevu almalısınız.

Bazı durumlarda,  çocuğunuzun tepki verdiği spesifik alerjenleri tanımlamak için çeşitli testler yaptırmanız gerekebilir. Bunlara ek olarak, aynı anda iki farklı ilaç kullanarak ya da doz sıklığını arttırarak, bir çocuğu aşırı ilaç dozuna maruz bırakmayın. Çocuğunuzdaki mevsimsel alerji belirtilerini yönetmekte zorlanıyorsanız, bir çocuk doktorundan randevu istemekte tereddüt etmeyin. Bazı durumlarda, çocuğunuzda alerji semptomlarına neden olan farklı alerjiler olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın