Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda kulak işitme kaybı neden olur?

0

Çocuklarda kulak işitme kaybı maalesef çok kolay anlaşılabilir bir şey değil. Biraz detay ve biraz da inceleme ile ortaya çıkabilir ve bu durum daha kolay kontrol altına alınarak tedavisi sağlanılabilir.

Kulak kiri işitmeye engel olur mu?

Kulak kiri işitmeye engel mi? Elbette olabilir.  Özellikle kulak temizlerken kirlerin daha çok iç tarafa itilmesi kulak kirinin duymayı zorlaştırmasına neden olabilir.

Akraba evlilikleri

Maalesef akraba evlilikleri birçok sağlık sorununu ortaya çıkardığı gibi, çocuklarda duyma problemlerini de ortaya çıkarabilir. Bunun yanı sıra kan uyuşmazlıklarının tedavi edilmemesin de kulak duyma sorunları baş gösterebilir. Bu sebeple birinci derece akraba evliliğinden uzak durmalı ve gebelik döneminde de kan uyuşmazlığına baktırmalısınız.

Gürültülü ortamlar

Gürültülü ortamlar elbette duyma problemi yaşatabilir. Bir kez maruz kalınan bir durum ile elbette ortaya çıkmayabilir ama aşırı yüksek ses ya da sürekli maruz kalma problemi ortaya koyabilir. Bu sebeple çocuklarınızı özellikle aşırı yüksek seslerden, düğünlerde bulunan hoparlör gibi alanlardan uzak tutunuz.

Çocuğunuzun duyup duymadığını nasıl anlarım?

  • Çevrede ki seslere hemen tepki vermiyorsa
  • Seslendiğinizde sizin nerede olduğunuzu tam olarak bulamıyorsa
  • Televizyonun sesini çok fazla açıyorsa
  • Siz konuşurken sanki anlamıyor gibi duruyorsa
  • İlk seslendiğinizde size tepki vermiyorsa
  • Konuşması yaşıtlarına göre daha geri planda ise
  • Tüm bu kriterleri tek tek gözlemeyerek bebeğinizin ya da çocuğunuzun duyup duymadığını kontrol edebilirsiniz.

İlk okul kulak taraması

İlkokul birinci sınıfınızda devlet tarafından kulak tarama testine katılacak olan çocuklarınızın sağlığı hakkında bilgi edinebileceksiniz. Biz bugüne kadar beklemeden de özellikle en ufak bir şüpheniz varsa özel işitme testi yaptırarak bilgi sahibi olmanızı öneririz. 1. Sınıfta başarısızlığın nedeni çocuğun iyi duymaması olabilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın