Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Kaygı ve Endişe: Nasıl Yardımcı Olunur?

0

Çocukluk çağında, performans ile ilgili endişeler çok gerçektir. Genellikle spor dallarında, daha rekabetçi durumlar ortaya çıktıkça, üzerlerinde daha fazla baskı hissetmeye başlarlar. Ya da bir grubun önünde konuşmak gibi diğer konularda da endişe duyabilirler. Bu gibi durumlarda, çocuğunuz, korkularını ifade edebilir ve yaklaşan bir yarış hakkında endişeli olduğunu belirtebilir. Ya da, endişe duygularını performansına yansıtmakta zorluk çekebilir. Her iki durumda da anne ve babalar, güvence ve destek için orada olmalılar.

Çocuklar ve Gençler Kaygı İle Nasıl Başa Çıkabilir?

Her çocuk için farklı stratejiler gerekebilir, ancak kaygıyı yönetmeye yönelik bu stratejiler yardımcı olabilir. Onunla konuşun ve onun için en iyi olanı görmek için birkaçını deneyin.

Bir Mantrayı Ezberleyin 

Kaygı, bazen olumsuz konuşmalardan kaynaklanabilir. “Bunu yapamam”, “Kaybedersem herkes benden nefret eder”. Bir mantra, bir çocuğun, negatif düşüncelerini değiştirmek için kullanabileceği olumlu bir ifadedir. Çocuğunuza, “ben güçlüyüm” gibi bir şey ifade eden bir deyim oluşturmasında yardımcı olun. Daha sonra, bunu kendisi sık sık tekrar edebilir. Pratikte, oyunlarda ya da kafasının içinde “yapamam” sesini duyduğunda.

Pratik Yapın

Uygulama becerileri, başarı için kritik öneme sahipken, bazen zihinsel prova da büyük bir fark yaratabilir. Çocuğunuza, her adımı sırayla çizerek, performansını arttırmaya yönelin. Çocuğunuz, okulda öğrendiği her şeyi yazmak ve gözden geçirmek bile isteyebilir. u teknik, çocuğunuzun oyun benzeri koşullar olmadığında pratik yapmasına izin verir. Örneğin, bir cimnastikçi, spor salonundan uzaktayken bile bir zemin rutininin her adımını tekrarlayabilir.

Derin Nefes

Derin nefes, endişeyi azaltabilir ve çocukların daha rahat hissetmelerine yardımcı olabilir. Evde ya da oyun alanında, soyunma odasında ya da aralarında antrenman yapabilirler.

Anne ve Babalar Ne Yapmalı?

Çocuğunuza güvence ve koşulsuz sevgi verin. Her çocuk güvence sözlerine inanmaz ya da kabul etmez, ama zamanla öğrenecektir. Çocuğunuza geçmişteki olaylarda ne kadar iyi olduğunu ve en önemlisi, ne olursa olsun onu çok sevdiğinizi hatırlatın. Ona, bazı şeylerin onun kontrolünde olmadığını hatırlatabilirsiniz. Ancak ne olursa olsun, çocuğunuzun endişelerini arttıracak şeyler yapmalyın.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın