Anne ve Bebek İçin Herşey

Çocuklarda En Yaygın Görme Bozuklukları

0 44

Çocuklarda görme bozuklukları, nadir görülen bir durum değildir. Aslında, hamilelik döneminde sigara içen annelerin çocukları, 6 aylık ile 6 yaş arasındayken, diğer çocuklara göre 1.5 kat daha fazla risk altındadır. Anne ve baba olarak, çocuğunuzun görme ile ilgili sıkıntılarını anlayabileceğiniz belirtileri aramalısınız. Bazı görme bozuklukları, düzensiz belirtilere sahiptir; ancak bazıları, özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda anlaşılmaz.

Bebeğiniz, eğer 4 aylık olduğunda nesneleri takip edemiyor ya da 6-9 aylıkken siz odadayken sizi tanımıyorsa, bu durumu doktorunuza bildirin. Bir bebek, 1 yaşına geldiğinde; diğer bebeklere kıyasla dikkatsiz görünüyorsa ya da bir oyuncağı yüzüne anormal derecede yakın tutuyorsa, bir gözlüğe ihtiyacı olabilir. Peki, çocuklarda görülen en yaygın görme bozuklukları nelerdir?

Miyop

Çocuğunuz, uzaktaki nesnelere bakarken şaşılık gösterir. Ayrıca, duvarda ya da okuldaki tahtadaki kelimeleri okumanın da zor olduğunu belirtir. Televizyona bakarken şaşılık belirtisi gösteriyorsa, görmekte zorlanıyor olabilir. Yakın görmedeki bozuklukların çoğu kalıtsal olarak bilinse de, bir bilgisayara bakmak gibi çok fazla yakın çalışma yapmak,  miyobun gelişme oranını arttırabilir.

Hipermetrop

Çocuğunuz, yakındaki bir şeylere bakarken sık sık gözlerini ovar. Ayrıca, gözleri kırmızı olabilir ya da kaşınabilir ve baş ağrısından şikayet edebilir. Ayrıca, uzun süre bilgisayarda okuma gibi görevlerde odaklanmakta da zorlanabilir. Hipermetrop durumunda, bebekler ve küçük çocuklar genellikle hiçbir uyarı işareti göstermezler. Durum tedavi edilmezse, çocuğunuzda göz tembelliği gelişebilir.

Göz Tembelliği

Göz tembelliğinde, genellikle belirgin bir işaret yoktur. Ancak bazı durumlarda, bir göz içeri ya da dışa dönük olabilir. Göz tembelliğinde beyin, daha net bir görüşe sahip olan ya da hedeflenen bir yönü hedefleyen göze destek vermeye başlar. Bu durum, bebeklik döneminde başlayabilir, ancak genellikle 5-6 yaşlarında ortaya çıkar.

Astigmat

Çocuğunuz televizyon izlerken, kafasını sağa ya da sola çevirir. Herhangi bir mesafede, detayları belirleme konusunda sıkıntı çeker. Çoğu zaman doğumda ortaya çıkar. Astigmat, miyop ve hipermetrop ile birlikte görülebilir ya da tek başına gerçekleşebilir. Tedavi edilmezse, göz tembelliğine neden olabilir. Astigmat şiddetli ise, çocuğunuzun gözlüğe ihtiyacı olacaktır. Bununla birlikte, astigmat hafifse, gözlüğe ihtiyacı da olmayabilir. Bebeklerde görülen astigmat, pek çok durumda kendiliğinden ortadan kalkar, ancak yetişkinliğe kadar devam edebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın