Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Dişleri Güçlendiren Besinler

0

“Ne yerseniz o olursunuz” sözünü muhtemelen duymuşsunuzdur. Aynı durum, çocuğunuz için de geçerlidir. Besinler, ağız sağlığı konusunda hayati bir öneme sahiptir. Ağzınıza aldığınız her yiyecek, diş sağlığınızı da olumlu ya da olumsuz etkiler. Diş sağlığı ve beslenme, aynı rotada gider. Peki, çocuğunuz diş sağlığı için gerekli besinleri yiyor mu? Bu yazıda, sağlıklı dişlere sahip olmak için çocuğunuzun yemesi gereken besinleri bulabilirsiniz… 

Avokado

Bugünlerde, avokadoyu hemen her yerde görmek mümkün. Avokado, sağlığınızı gerçekten iyileştirebilir ve diş sağlığı için harikadır. Eti, sağlıklı sindirimi destekleyen liflerle doludur. Liflere ek olarak; avokado, önemli yağ asitleri ile doludur. Sağlıklı yaşlar, sizi daha uzun süre tok tutar. Avokado ayrıca;  folat, C vitamini, potasyum, B5 vitamini ve B6 vitamini içerir.

Süt, Yoğurt ve Peynir

Ekmek, patates ve makarna gibi karbonhidratlar, şeker anlamına gelir ve bu şeker, çocuğunuzun ağzında boşluğa neden olan asit üreten diğer bakteri türlerini besler. Çocuğunuz süt içtiğinde ya da yoğurt ve peynir yediğinde; ağzındaki pH seviyesi yükselir ve asit seviyesi düşer. Bu da, dişlerin çürüme riskinin azalması anlamına gelir.

Havuç, Kereviz, Karnabahar, Taze Fasulye

Gevrek sebzeler; çocuğunuzun dişlerini ve diş etlerini olarak temizleyen çiğneme gıdalarıdır. Bu gıdalar; dişlerdeki plakları doğal yollarla temizler. Bu sebzeleri yerken çocuğunuzu; yavaş yavaş ve ısırarak tamamen çiğneyerek yemeye teşvik edin.

Susam, Kabak Çekirdeği ve Fındık

Kuruyemişler ve tohumlar; dişleri kaplayan ve bakterilere karşı korumaya yardımcı olan doğal yağlar içerir. Bu yağlar; dişleri boşluklara karşı daha dirençli hale getirir ve ayrıca çoğu tohum, kalsiyum da içerir. Çocuğunuz 4 yaşından büyükse, sağlıklı bir atıştırmalık olarak tohum ve kuruyemişleri tercih edebilir.

Şekersiz Sakız

Markete bir sonraki gidişinizde çocuğunuz bir paket sakız için yalvarırsa, ona evet diyebilirsiniz. Tükürük, ağızdaki doğal antikor sayısını artırır ve diş etlerini nemlendirir. Herhangi bir gıda çiğnemek, tükürük üretimini arttırır ancak yemeklerden 20 dakika sonra şekersiz sakız çiğnemek, diş çürüklerini önlemeye yardımcı olabilir. Ancak, çocukların 4 yaşından önce sakız çiğnememeleri gerektiği unutulmamalıdır, onları yutmayacaklarından emin olmalısınız.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın