Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklarda Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir?

0 653

Çocukları dişçiye götürmek; dişlerini sağlıklı tutmak ve doğru ağız bakım alışkanlıkları geliştirmek için oldukça önemlidir. Ancak, bir çocuğun bakış açısına göre dişçiye gitmek, korkutucu bir olay olabilir. Bir diş hekimi muayenesi; alışılmadık sesler ve nesneler ile doludur. Bilinmeyen bir odada, bir koltukta yatılır ve yabancı soğuk materyaller görülür. Çocuğunuz için bir sonraki diş hekimi ziyaretini kolaylaştırmak için, bu adımları takip edebilirsiniz…

Erken Yaşta Başlayın

Bir çocuk dişçiye gitmeye ne kadar erken yaşta başlarsa, o kadar iyidir. Bu, çocuğunuza, periyodik ziyaretler ve acil durumlar için tüm ihtiyaçlarının karşılanacağı bir adres sağlar. Bir diş hekimine yapılacak ziyaretin 1 yaşında başlaması en iyisidir.

Basit Tutun

Özellikle de ilk kez diş hekimine götürecekseniz, bu ziyaret için çocuğunuzu hazırlarken, çok fazla ayrıntı eklememeye çalışın. Çok fazla ayrıntı vermek, daha fazla sorunun ortaya çıkmasına ve ek bir tedavi durumunda gereksiz kaygılara bürünmesine neden olabilir. Yaklaşan bir diş hekimi ziyaretinden bahsederken, olumlu bir tutum sergileyin ancak her şeyin iyi olacağını söylemekten de kaçının.

Oyun Oynayın

İlk diş hekimi ziyaretinden önce, çocuğunuzla bir diş hekimi ve hasta oyunu oynayın. Tek ihtiyacınız olan bir diş fırçası. 1 numara ile başlayarak dişlerini sayın. Bu sırada ona bir ayna tutarak, diş hekiminin dişlerine nasıl bakacağını gösterebilirsiniz. Daha sonra, çocuğunuzun bebeğinin dişlerini temizlemek için diş fırçası kullanmasına izin verin. Bu oyun, onu dişçi ziyareti rutinine alıştıracak ve gerçek ziyaret zamanı geldiğinde daha rahat olmasını sağlayacak.

Kendi Hekiminize Götürmeyin

Bazı anne ve babalar, çocuklarını kendi dişçi randevusuna götürürler, ancak uzmanlar bunun bir hata olduğunu belirtiyor. Farkında olmasanız da, diş hekimi ziyareti hakkında endişeli olabilirsiniz ve bu durum, çocuğunuzun korkmasına neden olabilir.

Biraz Huzursuzluk Normaldir

Bir çocuğun ağlaması, huzursuz hissetmesi ve bir yabancı tarafından muayene edilmek istememesi normaldir. Sakin olun. Diş hekiminin size rehberlik etmesine izin verin. Bu, daha rahat hissetmenizi sağlayacak.

Çocuğunuza Rüşvet Teklif Etmeyin

Birçok uzman, diş hekimine iyi davranması karşısında çocuğunuza rüşvet teklif etmenizi önermez. Bunu yapmak, yalnızca çocuğunuzun endişesini arttıracaktır. Bunun yerine, diş hekimi ziyareti sona erdikten sonra, çocuğunuzu iyi davranışları konusunda övmeyi deneyin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Astım İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Al, ver... Al, ver... Nefes almanın, kolay ve otomatik olması gerekir. Çocuğunuz hırıltılı nefes almaya başlarsa, nefes alırken öksürürse ya...

Kapat