Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklarda dikkat eksikliğinin en büyük nedenleri

0 570

Çocuğunuz özellikle okula başladığında öğretmeninizden sık sık şu lafı duyabilirsiniz. Çocuğunuzda dikkat eksikliği var. Evet günümüz çocuklarında çok görülen dikkat eksikliği maalesef hem sosyal hayatlarını hem de okul hayatlarını ciddi oranda etkiliyor. Çocuğunuzun okulda başarılı olabilmesi için dikkat eksiliğinim olup olmadığını mutlaka araştırmalısınız.

Yalnızlık ve ilgisizlik

Dikkat dağınıklığının en büyük nedenleri arasında ilgisizlik yer alıyor. Özellikle anne ve babanın çocuğu ile kaliteli vakit geçirmemesi, onu ihmal etmesi çocuğun mutsuz olmasına neden oluyor. Mutsuzluk ise çocuklarda dikkat eksikliği olarak geri dönüş yapıyor. Özellikle çalışan anne ve babanın çocuğuna çok daha fazla ilgi göstermesi gerekir. İlgilenmek demek beraber yemek yemek televizyon izlemek değildir. Birlikte vakit geçirerek çocuğu zevk aldığı şeyleri yapmak demektir.

 Sosyal medya

Aslında artık bunu söylemeyi bile gerek görmüyoruz ama yine de değinmek istedik. Sosyal medya ve özellikle bilgisayar ve cep telefonları çocukların dikkat dağılmasına neden oluyor. Her dakika aklının orda kalması ve sürekli oyunlara takılması kontrolünü kaybetmesine neden oluyor. Elbette çocuklarında bilgisayar başında stres atmalarına ihtiyacı olacaktır ama bunu dengeli yapmak çok önemlidir. Günde bir saat kullanım yeterli olabilir ama fazlası çocuğunuz için sadece zarar olacaktır.

Çocuğunuza bir şeyi yapmayın demekle etkin sonuçlar elde edemezsiniz. Yani siz sosyal medya da gezinirken yavrum kapatır mısın o telefonu dediğinizde bu pek etken olmayacaktır. Siz de onun gibi kontrollü olarak kullanım yapmalı ve onun için rol model olmalıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuğum neden terliyor

Çocuğum terliyor acaba neden? Bu sorunu yaşana her anne mutlaka endişeleniyor ve kısa bir araştırma işine giriyor.  Yaz ayında terleme...

Kapat