Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklarda Benlik Kavramı Ve Benlik Saygısı

0

Benlik kavramı, kişinin kendisi ve yetenekleri olarak tanımlanabilir. Bir çocuğun benlik algısı; doğumda, yetişkinlerin ona verdiği tepki ile başlar. Anne-babalar ve bakıcılar; sıcak ve sevgi dolu bir yaklaşım ile, bir bebekle pozitif bir duygusal bağ oluşturur. Kurulan bu pozitif bağ; çocuklarda sağlıklı bir benlik algısı gelişmesini sağlar. Bu sayede, bebeğiniz büyüdükçe, çevresi ile başarılı bir şekilde iletişim kurabilme yeteneği geliştirir.

Çocuklarda Benlik Saygısı

Okul öncesi çağdaki bir çocuğun benlik saygısını beslemek, anne ve babalar için korkutucu bir sorumluluk gibi görünebilir. Sonuçta benlik saygısı, yetişkinlerde bile dalgalanmalar gösterebiliyor. Çocuklarını hayata karşı direncini, benlik saygısını ve zorluklarla başa çıkma becerisine duyduğu güven duygusunu geliştirmek önemlidir. Çocuğunuzun benlik saygısını geliştirmesine yardımcı olmak için, bu önerileri deneyebilirsiniz:

Ona Koşulsuz Sevgi Verin

Kucaklayın, sarılın, öpün, sevginizi gösterin. Ona kim olduğu ya da ne yaptığının önemli olmadığını gösterin; onu ne kadar sevdiğinizi söyleyin. Bir çocuğun benlik saygısı; onu kim olursa olsun kabul ettiğinizde gelişir.

Ona İlgi Gösterin

Ona dikkatinizi bölmeden verin ve evdeki diğer bireylerin sizi rahatsız etmediği zaman dilimleri ayırın. Birlikte yürüyüşe çıkın ya da yatağa gitmeden önce, birebir zaman geçirin. Bu, çocuğunuzun benlik saygısı için harikadır, çünkü ona önemli olduğunu düşündüğünüz mesajını verir.

Sınırları İyi Belirleyin

Örneğin, çocuğunuza mutfakta meyvesini yemesi gerektiğini söylediğinizde; tabağı ile birlikte salonda dolaşmasına izin vermeyin. Bazı aile kurallarının sınırlarının belli olduğunu bilmek, çocuğunuzun kendini daha fazla güvende hissetmesini sağlar. Ona karşı açık ve tutarlı olun; ona güvendiğinizi ve ondan doğru şeyi yapmasını beklediğinizi gösterin.

Seçenekler Sunun

Çocuğunuz iki yaşına geldiğinde; iki seçenek arasında seçim yapmasına izin vermek iyi bir kuraldır. Bu yaş grubunda, çok fazla seçeneğin olması kafasının karışmasına neden olabilir. 3-4 yaşına geldiklerinde daha fazla seçenek ile başa çıkabilirler. Onun seçimlerine güvendiğinizi bilirse, benlik saygısı da artacaktır.

Hata Yapmasına İzin Verin

kids eating healthy food in kindergarten or at home

Tabağını masanın kenarına çok yakın koyarsa ve tabak yere düşerse, ona kızmayın. Bunun yerine; bir dahaki sefere farklı olarak neler yapabileceğini düşünmesini sağlayın. Hata yaptığını anlamasına yardımcı olun ve bunun, kendisi hakkında kötü hissetmemesi gerektiğini anlamasına yardım edin.

İyi Şeyleri Tebrik Edin

Her gün, onu yaptığı iyi şeyler konusunda tebrik etmeyi unutmayın. Örneğin akşam eşiniz geldiğinde, akşam yemeği hazırlarken size yardım ettiğini, bütün sebzeleri onun yıkadığını ve harika bir iş çıkardığını söyleyin. Bu, ne yaptığını bilmesini ve başarı hissini arttırmasını sağlayacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın