Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklarda Astım İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

0 497

Al, ver… Al, ver… Nefes almanın, kolay ve otomatik olması gerekir. Çocuğunuz hırıltılı nefes almaya başlarsa, nefes alırken öksürürse ya da nefes almaya uğraşırsa, kaygılanmanız oldukça normaldir. Ve eğer çocuğunuz, astım teşhisi konmuş milyonlarca çocuktan biriyse, 7/24 onu takip etmeyi ve astımın şiddetlenmesini önlemek için hareket alanını sınırlandırmak isteyebilirsiniz.

Astım Nedir? Neden Olur?

Astım, solunum yollarının iltihaplı bir hastalığıdır ve çocuklarda en sık görülen kronik hastalıktır. Uzmanlar, astımın çocuklar arasında neden bu kadar yaygın olduğunu bilmiyor, ancak artan hava ve çevre kirliliği bunun sebeplerinden biri. Bununla birlikte birçok doktor; çocukların, geçmiş nesillere göre daha steril bir ortamda yetiştirildikleri gerçeğine işaret ediyor, bu da onların bağışıklık sistemine daha kolay bir şekilde zarar vermelerine neden oluyor. Çocuklarda astım oranlarının yükselmesi, artık çok küçük çocuklarda bile astım görülmesi anlamına geliyor. Peki, astım ile ilgili bilmeniz gereken önemli işaretler nelerdir?

“Çocuğunuz belirli çevresel faktörlere maruz kalıyorsa, astım gelişebilir”

Trafiğin yoğun olduğu bir ortamda yaşamak, yani yüksek düzeyde ozon ve partikül madde içeriğine düzenli olarak maruz kalmanın, çocuklarda astım riskini artırabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, sık sık klorlu bir kapalı havuza giren çocukların solunum yollarında, astıma neden olabilecek değişiklikler yaşanabilmektedir. Ayrıca, evcil hayvanlarla aynı evde büyüyen çocuklar da astım gelişme riski daha yüksektir; bunun nedeni, kısmen evcil hayvanların daha çok mikroba maruz bırakması ve bunun da bağışıklık sisteminin çocuğun ortamında ne olduğuna karşı alerjik bir reaksiyona girmesidir.

“Çocuğunuz hırıltılı nefes almasa bile astım olabilir”

Çocuklar bazen, öksürük gibi astım belirtisi kabul eden göstergelere sahiptirler; yani yatağa yattıklarında, öksürdüklerinde ya da soğuk havaya çıktıklarında kuru öksürükleri olabilir. Tekrarlayan bronşit de altta yatan astım belirtisi olabilir. Ancak, diğer şeyler de öksürüğe neden olabilir, bu nedenle teşhisin doğru yapılması önemlidir.

“Çocuğunuzda egzama varsa, daha sonraları astım gelişme riski daha yüksektir”

Anne ve babaların büyük bir bölümü, egzama ve astım arasındaki bağlantıyı bilmiyor. Cildi etkileyen bir durum ile hava yollarını etkileyen bir durum arasında güçlü bir bağlantı olabileceğini düşünmek şaşırtıcı olabilir; ancak bir bebek olarak egzamaya sahip olan pek çok çocukta, daha sonraki yıllarda egzama gelişmeye devam eder.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Doğum İçin Hastane Çantası Nasıl Hazırlanır?

Büyük gün yaklaşıyor mu? Bu yazı ile, hastane çantanızı doğru hazırladığınızdan emin olun. Bu liste, iyi bir başlangıç noktası olacak!...

Kapat