Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklara Yazı Yazma Nasıl Öğretilir?

0 1.754

Düşünecek olursanız; bir çocuğun bir dili öğrenmesi, konuşmayı ve yazmayı kısa sürede öğrenmesi, olağan dışı bir durumdur. Anne ve babalar ve eğitimciler olarak, her birimiz çocuklarımızı bir ömür boyu ihtiyaç duyacakları becerileri öğrenmeye teşvik etmek istiyoruz, ancak birçoğumuz bu becerilerin nasıl geliştiği hakkında düşünmüyor. Peki, çocukları okuma ve yazmaya nasıl teşvik edebiliriz? Çocuklar yazı yazmaya ne zaman başlar? Çocukların, okul çağına gelene kadar nasıl yazı yazacaklarını öğrenmediklerini düşünebiliriz; ancak Amerika’da yapılan bir çalışma, çocukların aslında 3 yaşından itibaren, yazma becerileri geliştirmeye başladığını göstermektedir…

Yazma Becerileri Nasıl Geliştirilir?

Çocuklar ve yazma becerileri konusunda yapılan çalışmalar, çocukların 3 yaşından itibaren, yazılı dil kurallarına uygun kelimeler yazmaya başladıklarını göstermektedir. Bir çocuk, mantıklı olmayan bir kelime yazabilir; ancak aslında bu, ünlü harfleri ya da kelime türünü temsil eden harfleri tekrarlayan bir kelime olarak, benzerlik gösteren temel bir kuralı takip ediyor olabilir. Bu konuda yapılan bir çalışmada, örneğin bir çocuktan “kedi” kelimesini yazması istendiğinde, daha büyük bir çocuğun, kelimenin harflerini doğru yazamadığını, ancak “kedi” yi görünce tanıdığını göstermiştir. Bu yetenek, çocuk büyüdükçe gelişir. Bu nedenle, 5 yaşına gelen çocukların, okul öncesi dönemde, gerçeğine benzeyen kelimeler yazma becerileri daha yüksektir.

Çocukların Yazma Becerisi Nasıl Geliştirilir?

  • Elinize bir kalem alarak, çocuğunuza bir el yazısı dersi vermekten endişelenmeyin. Çocuğunuzu yazı yazmaya teşvik ederken, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, çocuğunuzun doktoruna danışabilirsiniz. Ancak yine de, çocukların, yürümeye başladığı günden, okula başladığı güne gelene kadar pek çok değişim yaşadığını unutmayın.
  • Çocuğunuzun motor gelişimi bu noktada önemli. Çocuğunuz, belirli kilometre taşlarına sahipse,  yaşına göre neleri başarması gerektiğini görmek için yetenek geliştirme çizelgesine göz atabilirsiniz. Çocuğunuz bir pastel boya tutmak için çok küçükse, henüz kelimeleri tanıtmak için uygun bir zaman olmayabilir.
  • Çocuğunuzun kavrayabilmesi için daha büyük boya kalemleri edinin. Gelişimi normal olan 3 yaşındaki bir çocuğun, düzenli olarak boya kalemi ya da kurşun kalem tutması ve boya yapabiliyor olması gerekir, ancak daha küçük bir çocuk, daha büyük bir tabana sahip bir kaleme ihtiyaç duyabilir.
  • Onu özgür bırakın. Çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, geri adım atmak ve kendi başına yazmanın ne anlama geldiğini keşfetmesine izin vermektir.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Çocuklarda yalan söyleme davranışı, erken dönemde başlar; hatta bebekler bile yalan söyleyebilir. Akşam yemeği sonrasına sakladığınız çikolatalı keki yiyip yemediğini...

Kapat