Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklara Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Verilir? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

0

Çocuklar için en ideal tuvalete alışkanlığı kazandırma yaşı 2 ile 2.5 yaş olarak belirtilmektedir. Bu elbette bazen biraz öne ya da biraz geriye çekilebilir. Çocuğun hazır olması kadar, annenin de bu duruma hazır olması çok önemlidir. Bu dönem de anne oldukça zor bir dönemden geçecek ve büyük bir sabır göstermesi gerekmektedir. Peki bezi bırakmak için çocuğunuz hazır mı?

Çocuğumu bezden ne zaman kesebilirim

Bahsettiğimiz gibi her çocuk kendine özeldir ama çocuğunuzun bezi bırakmaya hazır olup olmadığını bazı noktalardan anlayabilirsiniz.

  • Çocuğunuz artık konuşmaya başladıysa ve kendini ifade edebiliyorsa
  • Tek başına merdivenlerden inip, çıkabiliyorsa
  • Tuvaletten korkmuyorsa
  • Gece tuvaletlerinin azalması yani bezin kuru çıkması
  • Uzun bir zaman diliminiz varsa

Bu tüm kriterler bir araya geldiğinde zaten yaklaşık olarak çocuğunuzu yaşı 2.5 sularına seyir ediyor olacak. Yaklaşık bir ay öncesinden çocuğu bu duruma yavaş yavaş hazırlayabilirsiniz. Onun artık bezine yapmayacağını, büyüdüğünü ve tuvalete yapması gerektiğini aşılayarak bu dönemi geçirebilirsiniz. Ortalama bir ay sonra ise bir den kararı almalı ve bezi tamamen bırakmalısınız.

Tuvalet eğitiminde ilk gün bir ayağınız hep tuvalette olacaktır. Çocuğunuz ne kadar çişinin, kakasını geldiğini söylese de bunu uzunca bir süre tutmaya gücü yetmeyebilir. Bu sebeple özellikle yaz ayında yapmalısınız ki ince bir şort ya da külot onun kurtarıcısı olsun.

İlk gün yaklaşık olarak 40 kez banyoya gitme ihtimaliniz bile var. Hem biraz oyuna çevirecek hem de o da sürekli geldiğini sanarak tuvaletin yolunu tutacaktır. Aynı anda gece tuvaletini de bıraktırmanız önem vermeniz gereken bir ayrıntıdır. Çocuğunuz ile konuşarak ona gece de bez bağlamayacağını ve bu sebeple dikkatli olup çişi geldiğinde uyanması gerektiğini tembihlemelisiniz.

İsterseniz çocuğunuz uyuduktan sonra bezini bağlayabilirsiniz ama asıl amaç çocuğun onun takılı olduğunu bilmemesi ve ona güvenmemesi olacaktır. Gece de ilk zamanlarda iki kez tuvalete kaldırmanız faydalı olacaktır. Pes etmeden, sinirlenmeden işi şakaya ve eğlenceye dökerek bu süreci olukça rahat yönetebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın