Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirmenin Yolları

0

Bir çocuk için, okumayı öğrenmek, sıkıcı olmak zorunda değildir. Çocuğunuza bir oyunla okumayı öğretebilir ya da birlikte bir kitap kulübüne gidebilirsiniz; bu noktada çocuğunuzu motive edebileceğiniz birçok yaratıcı yol var!

Bir Oyuna Dönüştürün

Çocuğunuzla birlikte, bir hazine avı oyunu oynayabilirsiniz. Ona, bir hazine avı olarak bir kitap verin. Bilmediği bir yerde keşfetmesi için onu evin etrafına yönlendiren ipuçları bırakın. Gerçekten uğraşırsanız, ipuçları kitaptaki hikaye ile ilgili olabilir. Hazine avı ile bir kitabı keşfetmenin büyüsü, ona bir kitabın ne kadar değerli olabileceğini gösterecek.

Sevdiği Yazarı Takip Edin

Çocuğunuz belirli bir yazarı çok seviyorsa, bu deneyimi zenginleştirmek için o yazarı internetten takip edin. Pek çok yazarın; etkinlikler ve kitapları ile ilgili bilgileri içeren websiteleri vardır. Çocuğunuzun sevdiği bir yazarın etkinliğine katılması, en isteksiz okuyucuları bile harekete geçirebilir. Ya da, çocuğunuzu beğendiği bir yazara hayranlığını dile getireceği bir mektup yazmaya teşvik etmeyi deneyebilirsiniz.

Yanınızda Kitap Taşıyın

Bir dahaki sefere otobüse bindiğinizde ya da doktor muayenesi için beklerken, çocuğunuzla birlikte okumak için çantanızdan bir kitap çıkarın. Bu, telefon ya da tablet ile oynamasına izin vermekten daha fazla zaman geçirmenin daha etkileşimli ve eğlenceli bir yoludur.

Kitapların Ötesine Geçin

Çizgi romanlar, çocuklar için çok çekici olabilir. Onları, bir çizgi roman mağazasına götürebilir ya da eğer yapabiliyorsanız, bir kostüm mağazasına götürebilirsiniz. Fantastik hikayelerin yanı sıra kostümleri ve figürleri de keşfedecekler. Bu tip etkinlikler, çocuklarınıza gerçekten okumaya teşvik edebilir ve onlara kitapların dünyasını açmanızı sağlayabilirsiniz.

Zevklerini Geliştirmelerine Yardımcı Olun

Çocukların farklı okuma zevklerine sahip olduklarını kabul edin. Küçük Prens sizin favoriniz olmayabilir, ancak 6 yaşındaki çocuğunuz muhtemelen bunun tam tersini düşünecektir. Çocuklarınızın sevebileceği çocuk kitaplarını satın almadan önce, internetten güzel bir araştırma yapın ve onun için en doğru olanları bulun.

Onu Zorlamayın

Küçük bir bebek, kitap okumaktan ziyade onu yemeyi tercih edecektir. Çocuğunuz büyüdükçe, kitaplara ilgi duymaya başlayacaktır, ancak bu konuda onu zorlamayın. Bunu kendisinin istemesini bekleyin. Bu süreçte, yukarıda da saydığımız gibi onu kitap okumaya teşvik edecek şeyler yapmayı da ihmal etmeyin.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın