Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklara Ev İşi Yaptırmanın Faydaları

0 1.506

Çocuklara ev işi yaptırmanın, onlar için pek çok faydası vardır. Ev işlerini kendi başınıza yapmak daha kolay olsa da, özellikle okul öncesi çağdaki çocuklarda, çocuğunuzun gelişimi için günlük ev işlerine yardımcı olması çok önemlidir. Bunu yaparken, çocuğunuzun gelişim aşamasına uygun, yapabileceği işler tercih etmeniz de önemlidir.

Çocuklara Ev İşi Yaptırmak Neden Önemli?

Okul çağına yaklaşan çocuğunuzun, evde yapabileceği işler çok fazla gibi görünmeyebilir ancak bu tarz işler, çocuğunuza önemli şeyler öğretebilir. Çocuğunuz 8-9 yaşına geldiğinde, evde yaptığı günlük işler, okul için önemli katkılar sağlayabilir. Çocuklara ev işi yaptırmanın faydaları arasında şunları sıralayabiliriz;

  • Çocuklara ev işi yaptırmak, benlik saygılarının artmasına yardımcı olabilir. Bir işin iyi bir şekilde yapılması, çocuğunuza güçlü bir başarı hissi sağlayabilir. İş yapma teklifinde bulunduğunuzda her zaman kıpır kıpır olmayabilir, ancak genellikle başladıktan sonra sevecektir. Çocuklara ev işi yaptırmak, aynı zamanda bağımsızlığı da teşvik eder, çünkü kendi başına iyi bir iş çıkarabildiğini öğrenirler.
  • Görevlerini yerine getirmeyi öğrenirler. Çocuğunuz büyüdükçe ve okul ve evde daha fazla sahibi oldukça, erken yaşta yaptırdığınız ev işleri onun için daha yararlı olacaktır.
  • Çocuğunuza ev işi yaptırmak, eşyalarını temiz ve düzenli tutmanın önemini anlatabilir. Odası daha az dağınık olduğunda, bir şeyleri bulmanın daha kolay olduğunu anlar. Ev işleri, yalnızca hayatının geri kalanında ona yarar sağlayacak iyi bir rutin oluşturmak için değil, aynı zamanda evdeki karmaşayı ortadan kaldırmanıza, daha organize ve huzurlu olmanızı da sağlayacaktır.
  • Çocuklar ev işleri konusunda ebeveynlerine yardımcı olduklarında, yardım etmeyi de öğrenmiş olurlar. Evde bunu alışkanlık haline getirdikten sonra, yardım hayatının bir parçası haline gelecek ve ilerleyen yıllarda da yardımsever olmayı öğrenecek.
  • Çocuklara ev işi yaptırmak, kendisini hane halkının bir parçası gibi görmesini sağlar. Çocukların neden çekmecelerini düzenlemeleri gerektiğini sorduklarında, onlara ailenin bir parçası olduklarını ve ailede herkesin payına düşeni yapması gerektiğini açıklarım. Onlara “hep birlikte burada yaşıyoruz” gibi şeyler söyleyerek, işini daha büyük bir şeyin parçası olarak görmesini sağlar. Siz de böyle yaparak, çocuğunuza, ev işlerini yapmaya zorlandığı bir şey olarak görmemesini sağlamış olacaksınız.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuğum Neden Ağlıyor? Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuzun göz yaşlarının arkasındaki sebepler bunlardan biri olabilir!  Çocukların ağlaması normaldir ve aynı zamanda bir anne-babanın, sık sık ağlayan bir...

Kapat