Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklar ve Lokomotor Beceriler: Nasıl Gelişir?

0

Lokomotor beceriler; çocukların bir bebek olarak öğrenmeye başladıkları önemli bir motor becerileri grubudur. Örneğin, yürüme, küçük çocuklar için en büyük fiziksel gelişim kilometre taşlarından biri, ilk lokomotor beceridir. Yürürken ve onu takip eden diğer lokomotor becerilerde, ayaklar bedeni bir yerden diğerine taşır. Bu beceriler, futboldan koşmaya, dansa ve daha pek çok spor ve eğlence aktivitesi için başlangıç ​​noktasıdır.

Lokomotor Beceri Türleri

Yürüme: Her zaman yerde tek ayakla hareket etmek,

Koşu: Bazen ayaktayken her iki ayak da havada,

Atlama: Tek ayak üstünde yukarı ve aşağı hareket etme,

Zıplama: Havada her iki ayağın da yukarı ve aşağı gitmesi; aynı zamanda bir yükseklikten atlamak veya ileri atlamak anlamına da gelebilir,

Sıçramak: Bir bacağı uzanmış ileri veya geri atlamak; bir ayak ile kalkıp diğeri ile inme.

Lokomotor Beceriler Ne Zaman ve Nasıl Gelişir?

Çoğu çocuk, ortalama 1 yaşında yürümeyi, koşmayı, atlamayı ve 2 yaşında zıplamayı öğrenir. Yaklaşık 3 yaşına geldiklerinde; koşarak, atlayarak, kayarak ve sıçrayarak daha karmaşık becerilere hakim olurlar. Bu becerileri, özellikle de daha zor olanları öğrenirler.  Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve okul öncesi dönemdeki çocuklar, bu lokomotor becerilerini geliştirmek için birçok fırsata ihtiyaç duyarlar. Bunu, pratik bir egzersiz gibi hissetmeliler, yalnızca bir oyun zamanı olabilir.

Lokomotor Becerileri Geliştiren Oyunlar

Bir oyuna dönüştürün. Lideri takip etmek gibi basit aktiviteler, bu becerileri geliştirmeye teşvik edebilir. Çocuğunuzla herhangi bir yerde yürürken, ona hareketlerini nasıl değiştireceğini gösterin. Hızlanın, yavaşlayın, kollarınızı sallayın ve sonra sessizce yürüyün. Koşu yarışları ve seksek gibi lokomotor gerektiren büyük çocuk oyunlarının, yaş gruplarına uyarlanmış versiyonlarını oynayın.

Uzun yürüyüşler yaparken, koşma gibi zorlu becerileri geliştirmelerine yardımcı olun. Evdeyseniz, çocuğunuzun önce bir ayağını ve sonra diğerini kullanarak ne kadar atlayabileceğini anlamak için bir noktadan diğerine zıplamaya çalışın. Birlikte yürüyüş yaparken, dizlerini yukarı atarak nasıl atlayabileceğini gösterebilirsiniz.

Evde de deneyebileceğiniz aktiviteler vardır. Örneğin; şeritler ve bantlar hazırlayarak, çocuğunuzun aralarında yürümesini sağlayabilirsiniz. Ya da, yerde gezmesi için yere küçük nesneler koyun. Tebeşir kullanarak dalgalı çizgiler çizin ve bu çizgileri takip etme konusunda ona meydan okuyun. Çocuğunuzun fiziksel gelişimi ile ilgili endişeleriniz varsa, doktoruna danışın.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Cevap bırakın