Anne ve Bebek İçin Herşey

Çocuklar Neden Uyumak İstemez?

0 56

Bir çocuğun yatağa gitmek istememesi, yalnızca bebeklik çağında ya da yürümeye yeni başladığı dönemlerde meydana gelen bir şey değildir. Yatağa gitmeyi reddetmek ya da uykuya dalmakta zorluk çekmek, okul çağındaki çocuklar arasında da oldukça yaygın bir durumdur.

Dolayısıyla, bu tip sorunları en kısa zamanda ele almak önemlidir. Yeterli uyku ve dinlenme, özellikle de okul çağındaki çocuklar için gerçekten önemlidir. Uykunun yetersiz olması; çocuğunuzun konsantre olmasını, dikkat etmesini ve öğrenmesini zorlaştırabilir.

Uyku problemleri, çocuğunuzun ruh halini, fiziksel gelişimi ve hastalıklarla baş etme yeteneğini de etkileyecektir. Siz ona “Uyku zamanı!” dediğinizde sinirleniyor ya da yatağa gitmek istemiyorsa, onu anlamakta zorlanabilirsiniz. Çocuğunuz sürekli olarak yatağa gitmekte ve uykuya dalmakta zorluk çekiyorsa, nedenini kesinleştirmeye çalışın. Peki, bir çocuk neden uyumak istemez?  İşte yaygın nedenleri…

  • Çocukların Farklı Uyku İhtiyaçları Vardır: Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklar da bireysel olarak farklı uyku miktarlarına ihtiyaç duyarlar. Bazı çocuklar, bir gecede 9 saat uyuyabilir, bazı çocukların ise dinlenmiş hissetmek için en az 11 saat ve daha fazla uykuya ihtiyacı olabilir. Okul çağındaki bir çocuk, ortalama olarak 10-11 saat uykuya ihtiyaç duyar. Çocuğunuzun yeterince uyumadığını şu yollarla anlayabilirsiniz: sabahları kolay kalkamaz, konsantre olmakta zorluk çeker ve hiperaktif davranışlar sergiler.
  • Eğlenceden Uzaklaşmak İstemiyor Olabilir: Çocuğunuza yatma vaktinin geldiğini söylediğinizde; özellikle de daha büyük kardeşleri ve ailenin geri kalanı hala televizyon izlemeye ve eğlenmeye devam ediyorsa, çocuğunuz yatağa gitmek istemeyebilir.
  • Yatağa Gitmeye Hazır Olmayabilir: Çocuklar, bilgisayarda video izlemek, oyun oynamak ya da masa başında ödev yapmaktan vazgeçirilirse, yatağa gitmeleri ve uykuya ani bir geçiş yapmaları zor olabilir. Çocuğunuzun, yatağa gitmeden önce biraz sessiz kalma süresine sahip olduğundan emin olursanız,  çocuğunuzu uyutmak konusunda daha fazla başarı elde etme olasılığınız yüksektir.
  • Çok Yorgun Olabilir: Ev ödevleri, oyunlar ve okul sonrası aktiviteleri arasında çocukların yatağa gitmesi zor olabilir. Aşırı yoğunluk, çocuklarda hiperaktiviteye neden olabilir. Bu da, yatmadan önce çocukların uykuya dalmalarını zorlaştırabilir.
  • Yeterince Yorulmamış Olabilir: Çocuğunuz okuldan sonra eve geldiğinde bütün gün televizyon karşısında mı oturuyor? Bu tip durumlar, çocuğunuzun yatma saatini olumsuz etkiliyor olabilir. Çocuğunuz eve geldikten sonra, ödevlerini erken yapmalarını sağlayın ve akşam yemeğini erken yedirin. Böylece, yatağa daha erken gidebilir.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın