Take a fresh look at your lifestyle.

Çocuklar Neden Tırnak Yer? Tırnak Alışkanlığı Nasıl Bıraktırılır?

0

Tırnak yeme alışkanlığı sadece çocuklara özgü bir durum değildir. Yetişkinlerde de tırnak yeme alışkanlığı görebilirsiniz. Peki çocuklar neden tırnak yer? Onları bu duruma iten nedir? tırnak yeme alışkanlığının altında yatan ana neden stres ve korkudur. Eğer sizin de çocuğunuz tırnaklarını yiyorsa ve kemiriyorsa mutlaka dikkate alacağınız bazı noktalar olmalıdır.

Çocuklarda tırnak yeme şu korkulardan dolayı ortaya çıkabilir

  • Anne ve baba kavgaları
  • Okul stresi ve kaygıları
  • Sevdiği birini kaybetme
  • Değer ve sevgi görememe
  • Üzüntülerini içine atması

Bu gibi durumlarda çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı çok çabuk kendini belli eder. Bu saydığımız dertlerin dışında aslında size çok komik gelen ama çocuğun aşamayacağı kaldıramayacağı bir durumda onun kendini kötü hissetmesine ve tırnak yemesine neden olabilir. Örneğin sabah kalkmak bile onu strese sokuyor olabilir. Önemli olan çocuğunuzu gözlemleyerek ona sorulara sorarak hangi konura takıldığını, neleri kafasına taktığını görmek olacaktır.

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl giderilir

Tırnak yeme alışkanlığı öyle pek akıl vererek ya da konularak geçebilecek bir durum değildir. Birçok çocuk çevresinin dalga geçmesi ile bırakır ama ya bırakamayanlar ne yapmalı. Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak için satılan acı ojeleri tercih edebilişiniz. Stresli anda tırnağını ağzına götürdüğünde hemen ellerini çekecek ve bir süre bu durum devam ederek alışkanlığın unutulmasını sağlıyor olacaktır.

Çocuğunuzun bu dönemde pek üstüne gitmemelisiniz. Onu sürekli söz ile uyarmak daha fazla stresli olmasına ve daha fazla tırnak yemesine neden olacaktır. Çocuklar tırnak yemeği ne zaman bırakır diye baktığımızda daha çok ergenlik döneminde olduğunu görüyoruz. Ellerinden ve tırnaklarından utanmaya başlayan kişi, arkadaş ortamlarında da alay konusu olunca radikal bir karar ile tırnaklarına iyi bakmaya başlarlar. Bu sebeple sizler asla zorla bıraktırmaya çalışmak, vurmak ve kızma gibi eylemler içine girmeyiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Cevap bırakın