Anne ve Bebek İçin Herşey
dirtyhunter.tube

Çocuklar Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

0 558

Bebeğinizin ilk sözcüklerini ne zaman söyleyeceğini mi merak ediyorsunuz? Peki, dil gelişimi söz konusu olduğunda, ondan neler beklemelisiniz?

Konuşma, bir  çocuğun kendi çevresiyle etkileşim kurması için en güçlü yoldur. Konuşma gelişimi, bir çocuğun genel refahı için çok önemlidir; çünkü sözel iletişim bebeklerin en güçlü aracı haline gelecektir. Bir bebek; istediği şeyleri elde etmek, protesto etmek, olarak etkileşim kurmak ve etrafındaki herkesle etkili iletişim kurmak için konuşmaya başlar. Eğer bir çocuk sözel olarak iletişim kuramazsa; kolayca sinirlenebilir ve hatta sosyal olarak geri çekilebilir.

Bilişsel ve Dilsel Gelişim

Yürümeye başlayan çocuğunuz, konuşmaya başlamadan önce, ince motor becerileri buna hazır olmalı. Çocuğun konuşabilmesi için, basit dili basit bir şekilde kavraması gerekir. Daha sonra bir çocuk, kendi fikirlerini nasıl ifade edeceğini öğrenir. Ancak aynı zamanda, bir konuşma motor bileşeni de vardır. Bu da, seslerin üretilmesi yeteneğinin geliştirir. Bu konuda geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırmaya göre, küçük yaşta daha fazla dile maruz kalan çocuklar, ilerleyen yıllarda geniş bir kelime hazinesi ve daha iyi bir dil yeterliliğine sahiptir. Bu nedenle, çocuğunuz yanınızdayken onunla bol bol konuşmaya çalışmanız oldukça önemlidir.

Ne Zaman Konuşmaya Başlamalı?

Bebeklerin ilk sözcüklerinin gelmesi ortalama 9. ay denilse de, 12 aylık olduklarında mutlaka kelimeler oluşturmaya başlayacaktır. İlk zamanlarda, çocuğunuz yalnızca 4-6 kelime kullanabilir. Ancak yaklaşık 18 aylık olduğunda, gerçek bir hamle yaparak, kullandığı sözcükler listesi 50’ye çıkacak. Yine de, her çocuğun gelişimsel yörüngesinin farklı olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca kız çocuklar, genellikle erkeklerden daha erken konuşmaya başlarlar.

Ebeveynler Ne Beklemeli?

Başlangıçta, çok fazla kelime kullanmasını beklemeyin. Çocuğunuz konuşmaya başladığında, ne dediğini anlamakta zorlanabilirsiniz. İlk kelimeler, gerçek kelimelerin taklidi gibidir. Aslına bakarsanız, çocuğunuz 4 yaşına gelene kadar, sözcüklerinin %100 anlaşılmasını beklememelisiniz. Ancak; anne, baba, merhaba, evet, hayır gibi bazı ilk ortak sözcükleri doğru söyleyebilirler. Yürümeye yeni başlayan çocukla; çok sık duydukları, anlamlı olan, bir amaca hizmet eden ve onların ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olan kelimeleri daha erken söylemeye başlayacaktır. 24. ayına geldiğinde çocuğunuzun kelime haznesi, 200-300 kelime civarında olacak ve yavaş yavaş kısa cümleler oluşturmaya başlayacak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

www.yenisekshikayesi.com

Önceki yazıyı okuyun:
Çocuklarda Müzik Derslerinin Faydaları

Bir enstrüman çalmayı öğrenmek, çocuğunuzun eğitim ve sosyal etkileşimi için gereken becerileri geliştirmesine yardımcı olabilir. Futbol ya da satranç; okul çağındaki...

Kapat